izpis_h1_title_alt

Slovensko izrazje odnosov z javnostmi
ID Verovnik, Tina (Author)

URLURL - Presentation file, Visit http://dk.fdv.uni-lj.si/tip/tip20025Verovnik.PDF This link opens in a new window

Abstract
V prispevku so opredeljena osnovna načela izrazoslovja in predstavljeni poimenovalni postopki, ki v jeziku delujejo kot alternativa prevzemanju iz tujih jezikov. Na primeru osrednjega izraza stroke odnosov z javnostmi je vzpostavljeno jezikovno-vsebinsko razmerje med stiki z javnostjo in odnosi z javnostmi, posebej pa je obravnavano tudi razmerje med strokovnimi izrazi in žargonizmi (PR in njegova besedna družina). Ugotovljena raba izrazja v strokovnih besedilih je primerjana z rabo v besedilih slovenskega vladnega spleta. Analiza kaže neenotnost rabe ter neločevanje med strokovnimi in žargonskimi izrazi. V zaključku je poudarjena potreba po sodelovanju stroke odnosov z javnostmi in jezikoslovja pri sprotnem tvorjenju izrazja in v procesu izobraževanja, predvsem na univerzitetni ravni.

Language:Slovenian
Work type:Not categorized
Typology:1.01 - Original Scientific Article
Organization:FDV - Faculty of Social Sciences
Year:2002
Number of pages:Str. 755-765
Numbering:Let. 39, št. 5
PID:20.500.12556/RUL-5749 This link opens in a new window
UDC:81
ISSN on article:0040-3598
COBISS.SI-ID:21496413 This link opens in a new window
Publication date in RUL:11.07.2014
Views:942
Downloads:167
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Record is a part of a journal

Title:Teorija in praksa : revija za družbena vprašanja
Shortened title:Teor. praksa
Publisher:Visoka šola za politične vede, Visoka šola za politične vede, Visoka šola za sociologijo, politične vede in novinarstvo, Fakulteta za sociologijo, politične vede in novinarstvo, Fakulteta za družbene vede
ISSN:0040-3598
COBISS.SI-ID:763652 This link opens in a new window

Secondary language

Language:Unknown
Abstract:
The article defines basic concepts of terminology and describes onomasiological procedures, seen as an alternative to borrowing from foreign languages. Two competing Slovene terms for public relations are discussed from the linguistic point of view, whereby also their content is taken into consideration. A further distinction is made between the proper term and its jargon synonym. The usage of some terms in Slovene scientific texts is then compared to the usage on the Slovene Government web pages. The comparison shows considerable differences as well as lack of jargo's proper term distinction. The need of constant cooperation between the linguistic and the public relations sciences is stressed, both in terminology formation and in the process of education, especially at the university level.


Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back