izpis_h1_title_alt

Nevarnosti pri delu patronažnih medicinskih sester : diplomsko delo
ID Ustar, Maša Pia (Avtor), ID Milavec Kapun, Marija (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Matić, Lucija (Recenzent)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (867,47 KB)
MD5: 6E24720568AF8193DCA2E2E444075CA0

Izvleček
Uvod: Patronažna dejavnost je oblika zdravstvene oskrbe, ki vključuje tudi skrb za paciente, ki potrebujejo dolgotrajno ali kompleksno oskrbo, kot tudi za zdravo populacijo, v njihovem domačem okolju in lokalni skupnosti. Medicinske sestre v patronažnem varstvu so izvzete iz kontroliranega bolnišničnega okolja ter so v zelo kompleksnem in pogosto nepredvidljivem okolju same, zato je pomembno, da poznajo nevarnosti, ki so jim izpostavljene, in znajo ukrepati v različnih situacijah. Namen: Namen diplomskega dela je raziskati nevarnosti, ki so jim medicinske sestre v patronažnem varstvu izpostavljene pri svojem delu. Metode dela: Uporabljena je bila deskriptivna metoda dela. V bibliografskih bazah CINAHL Ultimate, PubMed, ScienceDirect in iskalniku dLib smo iskali literaturo s ključnimi besedami, ki so se nanašale na nevarnosti, s katerimi se srečujejo medicinske sestre v patronažnem varstvu. V analizo je bilo vključenih 17 člankov, ki so bili objavljeni med letoma 2013 in 2023. Rezultati: Medicinske sestre delajo v neposrednem stiku s pacienti in njihovimi bližnjimi, zato so izmed vseh članov zdravstvenega tima na primarni ravni zdravstva najbolj izpostavljene fizičnemu, psihičnemu in spolnemu nasilju ter drugim nevarnostim. Še dodatne dejavnike tveganja predstavljajo kompleksne delovne razmere v domačem okolju in skupnosti pacienta. Nevarnosti za patronažne medicinske sestre vključujejo tveganje za okužbe, poškodbe pri delu, izpostavljenost nevarnim okoljem in morebitne nesporazume s pacienti ali njihovimi svojci. Razprava in zaključek: Delovno okolje in delovno mesto medicinskih sester v patronažnem varstvu se nenehno spreminjata in s tem ustvarjata spreminjajoče delovne pogoje, ki medicinske sestre v patronažnem varstvu izpostavljajo različnim nevarnostim. Te nevarnosti in vplive na njihovo zdravje ter dobro počutje morajo zaposleni v patronažni dejavnosti budno spremljati, se jim prilagajati in se ob nevarnih situacijah ustrezno odzivati.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:diplomska dela, zdravstvena nega, patronažna dejavnost, varnost pri delu, poklicna tveganja, nasilje
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:ZF - Zdravstvena fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[M. P. Ustar]
Leto izida:2024
Št. strani:27 str.
PID:20.500.12556/RUL-159758 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:616-083
COBISS.SI-ID:202610179 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:23.07.2024
Število ogledov:48
Število prenosov:7
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Dangers affecting the community health nurses : diploma work
Izvleček:
Introduction: Community health nursing is a form of healthcare services that includes also proffesional care for patients who need long-term or complex care in their home environment. Nurses in community health care are excluded from the controlled hospital environment and are alone in a very complex and unpredictable environment, so it is important to know the dangers they are exposed to and to be able to act in different situations. Purpose: The purpose of the thesis is to investigate the dangers that nurses in community health nursing care are exposed to at their work. Methods: A descriptive method was used. We searched the CINAHL Ultimate, PubMed, ScienceDirect and dLib databases for literature using key words related to the risks of nurses in community health nursing. The included literature covers 17 units published between 2013 and 2023. Results: Nurses work in direct contact with patients and their relatives at home, so they are most exposed to physical, psychological and sexual violence within the healthcare team. Additional risk factors are represented by the complex work environment. Hazards for community health nurses include the risk of infection, occupational injury, exposure to hazardous environments, and potential misunderstandings with patients or relatives. Discussion and conclusion: The working environment and the workplace of community health nurses is constantly changing and thus creates different working conditions that expose community health nurses to various dangers that need to be monitored and adapted to.

Ključne besede:diploma theses, nursing care, healthcare at home, safe work, occupational risk, agression

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj