izpis_h1_title_alt

How to measure our impact on society : an illustration of the social impact analysis
ID Marc, Mojca (Avtor), ID Ponikvar, Nina (Avtor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (998,80 KB)
MD5: B04CE3D0E1506C40FCC44F6963AB8023
URLURL - Izvorni URL, za dostop obiščite https://sam-d.si/en/revija/how-to-measure-our-impact-on-society-an-illustration-of-social-impact-analysis-2/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
The purpose of this paper is to help organizations when facing the challenge of measuring social impact of their activities. While examples of environmental effects’ analyses abound, that does not hold for the analysis of social impact. To illustrate how organizations can demonstrate their impact on society, we evaluate the activities of the Incredible Years (hereafter IY) parenting program using the social return on investment (SROI) approach, considering not only the direct impact of the program on children, but a broader range of outcomes for different stakeholders. We show that the monetized impacts of the program are about ten times higher than the costs of the program. The SROI as an evaluation approach is generally applicable to activities of profit and nonprofit organization, and serves as a reference to demonstrate the value of expected social impact to investors and funders. As such, SROI is a valuable tool not only to managers but to policy makers as well. We discuss the steps, data requirement, interpretation of results, and limitations of the social impact analysis.

Jezik:Angleški jezik
Ključne besede:organization, social responsibility, sustainable development, social impact, social impact analysis, SROI, ESG, parenting program
Vrsta gradiva:Članek v reviji
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:EF - Ekonomska fakulteta
Status publikacije:Objavljeno
Različica publikacije:Objavljena publikacija
Leto izida:2022
Št. strani:Str. 79-96
Številčenje:Vol. 11, iss. 2
PID:20.500.12556/RUL-143800 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:304
ISSN pri članku:2232-5867
DOI:10.17708/DRMJ.2022.v11n02a06 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:126044931 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:12.01.2023
Število ogledov:644
Število prenosov:72
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Gradivo je del revije

Naslov:Dynamic relationships management journal
Založnik:Slovenian academy of management
ISSN:2232-5867
COBISS.SI-ID:262077952 Povezava se odpre v novem oknu

Licence

Licenca:CC BY-NC 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.sl
Opis:Licenca Creative Commons, ki prepoveduje komercialno uporabo, vendar uporabniki ne rabijo upravljati materialnih avtorskih pravic na izpeljanih delih z enako licenco.

Sekundarni jezik

Jezik:Slovenski jezik
Izvleček:
Vse večje zahteve glede obvladovanja okoljskih in družbenih dejavnikov ter dejavnikov korporacijskega upravljanja (ang. Environmental, Social and Governance; ESG) spodbujajo podjetja in neprofitne organizacije k razmisleku glede njihove pripravljenosti na izpolnjevanje takšnih pričakovanj. Spodbude za merjenje in poročanje o družbenem vplivu podjetij prihajajo tako s trga, od kupcev kot konkurentov, kot tudi s strani regulatorjev. Namen tega prispevka je pomagati organizacijam, ki se soočajo z izzivom merjenja družbenega učinka svojih dejavnosti. V članku na primeru ponazorimo, kako je mogoče s pristopom SROI identificirati, izmeriti in denarju izraziti družbene učinke. Metoda SROI se osredotoča na obsežen nabor deležnikov, kot učinek pa šteje samo razlika med učinki, ki bi se pojavili brez analizirane aktivnosti in z njo. Za študijo primera uporabljamo program starševstva, katerega cilj je izboljšati starševske spretnosti in s tem zmanjšati čustvene in vedenjske težave otrok. Program vodi neprofitna organizacija, vendar je mogoče na podoben način analizirati tudi dejavnosti znotraj profitnega sektorja, kadar je zanje poleg predvidenih neposrednih učinkov značilen širok spekter posrednih individualnih in družbenih učinkov. V študiji smo ovrednotili družbene učinke v desetletnem obdobju po izvedbi programa, saj so bili v tem časovnem okviru pričakovani najpomembnejši učinki. V članku poudarjamo vlogo izbire dolžine obdobja merjenja učinkov ter natančnosti vključevanja stroškov izvedbe analizirane aktivnosti in njenih učinkov. Pri tem izpostavljamo pomen razpoložljivosti in obsega učinkov, ki jih zajamemo s podatki. Poudarjamo tudi, da so rezultati analize SROI uporabni ne le za poročanje o družbenem učinku organizacije vlagateljem in drugim deležnikom, temveč tudi kot dobro podlaga za družbeno odgovorno upravljanje preko vključevanja ugotovitev analize SROI v proces razvoja organizacijske strategije ter sčasoma tudi v orodja za obvladovanje uspešnosti.

Ključne besede:organizacija, družbena odgovornost, trajnostni razvoj

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj