izpis_h1_title_alt

Doba digitalizacije ter pomen tiskane besede v procesu vzgoje in izobraževanja
ID Baruca, Petra (Avtor), ID Kovač Šebart, Mojca (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Kovač, Miha (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (969,31 KB)
MD5: C295C5A76D2EA4134C20F21B00947EB6

Izvleček
V magistrski nalogi se ukvarjamo z vprašanjem, zakaj ima tiskana beseda tudi v dobi digitalizacije pomembno vlogo v intencionalni vzgoji in izobraževanju novih generacij posameznikov in posameznic. V uvodu se posvetimo jeziku in ugotavljamo, da je ta ključen za razvoj posameznika, prenos znanja in reprodukcijo družbe. Sledi obravnava problematike, ki zadeva znanje in vedenje posameznikov in posameznic v družbi. Predstavimo dva pogleda na znanje: znanje, ki je vrednota samo na sebi in je del posameznikovih temeljev, in znanje, ki deluje kot uporabno orodje, za katerega velja, da je dobro, če ga ima, ni pa del posameznikovih temeljev. Ugotavljamo, da se spremembe na področju pojmovanja znanja dogajajo vzporedno spremembami v glavnih nosilcih znanja. Pokažemo, da so se ob spremembah na področju znanja in njegovih nosilcev, spremenili tudi načini branja. Ugotovimo, da bolj kot poglobljeno branje v današnjem času bralci predvsem preletavajo vsebine. Zaključimo z ugotovitvijo, da je poglobljeno branje ključni element pridobivanja znanja. Da bralec razvije sposobnosti poglobljenega branja, pa je potrebno urjenje in trening, saj le dobri bralci zmorejo premagati pasti digitalnih besedil. Ključno je torej, da ko govorimo o razvijanju bralnih spretnosti otrok, vztrajamo pri tiskanih besedilih, ki jim bodo omogočila širjenje besednjaka in razvoj kognitivnih sposobnosti, ki jih zahteva spoprijem z zahtevnejšimi besedili. Ugotavljamo pa, da je treba kljub temu v vzgojno-izobraževalni proces smiselno vključevati tudi digitalne vsebine.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:jezik, znanje in vednost, nosilci znanja, digitalizacija, branje, pomen branja
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Leto izida:2021
PID:20.500.12556/RUL-128273 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:08.07.2021
Število ogledov:1012
Število prenosov:185
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The age of digitalisation and the importance of the printed word in the education process
Izvleček:
In the Master’s thesis, we are dealing with the question, why the printed work has an important role in the intentional education of new generation of male and female individuals even in the age of digitalisation. In the introduction, we discuss language and find that it is crucial for the individual’s development, transfer of knowledge and the reproduction of society. This is followed by the study of the issue, which includes knowledge and behaviour of individuals in society. We present two views on knowledge; knowledge, which is a value per se and a part of the individuals’ foundation; and knowledge, which acts as a useful tool and which is considered to be good having, but it is not a part of the individual’s foundation. We find that changes in the field of knowledge conceptualisation are taking place parallel to changes in the main knowledge holders. We show that along with changes in the field of knowledge and its holders, the ways of reading have also changed. We find that in today’s time, readers primarily flip through content instead of practicing in-depth reading. We conclude with the finding that in-depth reading is a crucial element of knowledge acquisition. In order for the reader to develop the skills of in-depth reading, coaching and training are necessary, since only good readers are able to overcome the traps of digital content. In terms of developing reading skills of children, it is therefore crucial to insist on printed text, which will allow them to broaden their vocabulary and develop cognitive abilities, required for the understanding of more complex texts. However, we find that it is also necessary to include digital content in the educational process.

Ključne besede:language, knowledge and behaviour, knowledge holders, digitalisation, reading, the importance of reading

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj