izpis_h1_title_alt

Tetravalent vertex- and edge-transitive graphs over doubled cycles
Kuzman, Boštjan (Avtor), Malnič, Aleksander (Avtor), Potočnik, Primož (Avtor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite https://doi.org/10.1016/j.jctb.2018.01.007 Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
V članku s pomočjo metode dviga avtomorfizmov v kontekstu elementarno-abelskih krovnih projekcij dopolnimo in posplošimo rezultate o štirivalentnih simetričnih grafih, ki sta jih obravnavala A. Gardiner in C. E. Praeger [Eur. J. Comb. 15, No. 4, 375--381 (1994)]. Vozliščno- in povezavno-tranzitivne grafe, katerih kvocient vzdolž normalne ▫$p$▫-elementarno abelske grupe avtomorfizmov za liho praštevilo ▫$p$▫ je cikel, so opisani s pomočjo cikličnih in negacikličnih kod. Natančneje, simetrijske lastnosti takšnih grafov so izpeljane iz določenih lastnosti polinomskih generatorjev cikličnih in negacikličnih kod, to je, iz deliteljev ▫$x^n\pm 1\in \mathbb{Z}_p [x]$▫. Ugotovitve uporabimo za kratek in poenoten opis tako razrešenih kot nerazrešenih primerov, ki sta jih obravnavala Gardiner in Praeger.

Jezik:Angleški jezik
Ključne besede:tetravalent graphs, symmetric graphs, regular covers, cyclic codes, reflexible polynomials
Vrsta gradiva:Članek v reviji (dk_c)
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2018
Št. strani:Str. 109-137
Številčenje:Vol. 131
UDK:519.17
ISSN pri članku:0095-8956
DOI:10.1016/j.jctb.2018.01.007 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:1540135620 Povezava se odpre v novem oknu
Število ogledov:31
Število prenosov:52
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
 
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
:
Objavi na:AddThis
AddThis uporablja piškotke, za katere potrebujemo vaše privoljenje.
Uredi privoljenje...

Gradivo je del revije

Naslov:Journal of combinatorial theory
Skrajšan naslov:J. comb. theory, Ser. B
Založnik:Academic Press
ISSN:0095-8956
COBISS.SI-ID:25721600 Povezava se odpre v novem oknu

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Tetravalentni vozliščno- in povezavno- tranzitivni grafi nad podvojenimi cikli
Izvleček:
In order to complete (and generalize) results of A. Gardiner and C. E. Praeger [Eur. J. Comb. 15, No. 4, 375--381 (1994)] on 4-valent symmetric graphs we apply the method of lifting automorphisms in the context of elementary-abelian covering projections. In particular, the vertex- and edge-transitive graphs whose quotient by a normal ▫$p$▫-elementary abelian group of automorphisms, for ▫$p$▫ an odd prime, is a cycle, are described in terms of cyclic and negacyclic codes. Specifically, the symmetry properties of such graphs are derived from certain properties of the generating polynomials of cyclic and negacyclic codes, that is, from divisors of ▫$x^n \pm 1 \in \mathbb{Z}_p [x]$▫. As an application, a short and unified description of resolved and unresolved cases of Gardiner and Praeger are given.


Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj