Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Okrevanje žensk po izkušnji nasilja v partnerskem razmerju : diplomsko delo
ID
Kovačec, Doris
(
Avtor
),
ID
Leskošek, Vesna
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(2,16 MB)
MD5: E6A3A5252264B0B9D2AC53DF7598B617
Galerija slik
Izvleček
V diplomskem delu predstavljam okrevanje žensk po izkušnji nasilja v partnerskem razmerju. V teoretičnem delu sem predstavila nasilje v partnerskem razmerju, posledice, ki jih na preživelih pusti nasilje, in proces okrevanja, v raziskavi pa sem se osredinila na dinamiko prehoda iz nasilnega razmerja v samostojno življenje, ki je polna travm in nevarnosti. Diplomska naloga temelji na zgodbah in pripovedih žensk, ki imajo izkušnjo nasilja v partnerskem razmerju. Zanimalo me je, kaj ženske doživljajo na prehodu iz nasilnega razmerja v samostojno življenje, kako premagujejo stiske, ki so nastale kot posledica nasilja, kako se je njihovo življenje po končanem razmerju spremenilo, kakšen pomen ima podpora socialne mreže in strokovnih delavcev na poti okrevanja in kaj so se iz izkušnje nasilja v partnerskem razmerju naučile. Ugotovila sem, da se ženske med procesom razhoda počutijo tesnobno in žalostno, počutijo se »prazno« in negotovo, saj se jim zdi, da so vse izgubile. Po razhodu se začnejo njihova čustva umirjati, postajajo manj intenzivna, čeprav ženske svoje bivše partnerje in okolje, v katerem so živele, pogrešajo. Sčasoma se na novo življenje privadijo – postane lepše, čutiti začnejo svobodo, ponovno zaživijo, strah se poleže, postanejo močnejše, vse to pa zmorejo ob podpori socialne mreže in strokovnih delavcev.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
žrtev
,
povzročitelj
,
duševno zdravje
,
socialna mreža
,
strokovni delavci
Vrsta gradiva:
Diplomsko delo/naloga
Tipologija:
2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:
FSD - Fakulteta za socialno delo
Kraj izida:
Ptuj
Založnik:
[D. Kovačec]
Leto izida:
2020
PID:
20.500.12556/RUL-122242
COBISS.SI-ID:
39993091
Datum objave v RUL:
30.11.2020
Število ogledov:
1757
Število prenosov:
251
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Recovery of women who experienced intimete partner violence
Izvleček:
In my dissertation, I am presenting the recovery of women after the experience of intimate partner violence. In the theoretical part I discuss violence in intimate relationships, consequences, that are left on the survivors of domestic abuse and the process of healing after the abuse. In my research I focus on the dynamics of transition from an abusive relationship to independent life that is full of trauma and danger. Dissertation is based on the stories and narrations of women with the experience of violence in the intimate relationship. The focus of my interest was on what women feel and go through during the transition from domestic abuse to independent life, how are they dealing with the emotional distress caused by violence, how their life has changed after the relationship was over, the importance of social network and professional workers on the way of recovery and lessons they learned from the experience of violence in intimate relationship. On bases of the research results I ca conclude that women during the breakup process feel anxious and sad but also "empty" and insecure, because they feel like they have lost everything. After the break up process their feelings become less intensive, even though women still miss their partners and the environment they used to live in. Eventually they get used to the new life, which gets better once they start to feel free again, the fear fades and they get stronger with the support of their social network and professional workers.
Ključne besede:
victim
,
cause of violence
,
mental health
,
social network
,
professional workers.
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj