Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Stališča staršev o pomenu usvajanja znanj in veščin pri gospodinjskem izobraževanju
ID
Urek, Vanesa
(
Avtor
),
ID
Kostanjevec, Stojan
(
Mentor
)
Več o mentorju...
URL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite
http://pefprints.pef.uni-lj.si/4961/
Galerija slik
Izvleček
Gospodinjsko izobraževanje ima pomembno vlogo pri izboljšanju kakovosti življenja posameznika in družine. Gospodinjska pismenost je ena izmed strategij, ki lahko pomaga pri oblikovanju bolj zdravih, produktivnih in ustvarjalnih posameznikov, ki si prizadevajo za trajnostno kakovost življenja. Starši se strinjajo, da so vsebine gospodinjstva zelo pomembne za vsakdanje življenje, da otroci pri gospodinjstvu dobijo pomembna znanja, ki izboljšajo kakovost življenja posameznika. Namen magistrskega dela je ugotoviti, kakšna so stališča staršev glede njihovega zaznavanja potreb in odnosa do gospodinjskega izobraževanja. Podatke sem pridobila v kvalitativni raziskavi z intervjuvanjem staršev. V raziskavo je bilo vključenih šest staršev (5 mater in 1 oče) otrok, ki so obiskovali osnovno in srednjo šolo ter fakulteto. Pri raziskovanju sem uporabila deskriptivno raziskovalno metodo, raziskava je bila kvalitativna, uporabljena je bila tehnika intervjuja. Rezultati raziskave so pokazali, da se staršem zdi pomembno, da otrok do konca osnovne šole pridobi splošna znanja in veščine, ki bi mu omogočala kakovostno življenje v družini in družbi. Prednost se daje predmetom, ki ponujajo vsebine in znanja, ki so pomembni za nadaljnje šolanje. Poleg pomembnih usvojenih znanj in veščin z različnih strokovnih področij pa starši menijo, da naj bi bil otrok ob koncu osnovne šole tudi gospodinjsko pismen. Starši so izpostavili pismenost na prehranskem, finančnem, zdravstvenem in okoljskem področju. Starši vidijo potrebo, da bi se tudi v program šole vključevale vsebine in dejavnosti, s katerimi bi dosegli cilje, povezane s pridobivanjem znanj in veščin. V primeru, da za to poskrbi šola, se jim zdi pomembno, da v domačem okolju otroke spodbujajo k uporabi v šoli usvojenih znanj in veščin. Vzroke za manjšo gospodinjsko pismenost otrok starši vidijo predvsem v načinu družinskega življenja. Službene obveznosti staršev in številne obveznosti otrok vplivajo na to, da se družine pogosto srečujejo s problemom upravljanja s časom, ki je namenjen družinskemu življenju. Starši vidijo pomen gospodinjstva zlasti v tem, da posameznik z ustreznimi znanji in usvojenimi veščinami lahko vpliva na kakovost življenja, ki mu omogoča, da zaživi odgovorno in samostojno. Poudarili so pomen razvijanja socialnih veščin, kar je pomembno za kakovostno življenje. Rezultati raziskave so pokazali, da so starši naklonjeni vključevanju gospodinjskih vsebin v predmetnik osnovne šole. Poudarjajo, da bi se vsebine lahko obravnavale v vseh vzgojno-izobraževalnih obdobjih. Ocenjujem, da je treba pri načrtovanju ciljev in vsebin gospodinjskega izobraževanja upoštevati potrebe posameznika in družbe, ki se kažejo tudi v rezultatih magistrskega dela.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
gospodinjsko izobraževanje
Vrsta gradiva:
Magistrsko delo/naloga
Tipologija:
2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:
PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:
2018
PID:
20.500.12556/RUL-99532
COBISS.SI-ID:
11907657
Datum objave v RUL:
31.01.2018
Število ogledov:
1347
Število prenosov:
234
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Views of parents about the importance of acquiring knowledge and skills in home economics education
Izvleček:
Home economics education plays an important role in improving the quality of life for individuals and families alike. Home economics literacy is one of the strategies that can help build healthier, more productive and more creative individuals who seek to achieve a sustainable quality of life. Parents agree that home economics subjects are very important in everyday lives and that children gain relevant knowledge in home economics classes that improves their quality of lives as individuals. The master's thesis aims to find out what parents feel about the needs they recognize in terms of home economics education and their attitude to home economics education as such. The data was collected by interviewing parents using a qualitative research method. The survey was conducted with six parents (5 mothers, 1 father) of children attending primary and secondary school and university. The quantitative research was based on a descriptive survey method using the interview technique. The research results revealed that the parents find it important for children to gain general knowledge and skills by the time they leave primary school that will enable them to lead fulfilling lives in family and social settings. Priority is given to school subjects that provide the subject matter and knowledge important for pursuing further education. The parents feel that children leaving primary school should, in addition to gaining important knowledge and skills in various areas of expertise, also possess a certain degree of home economics literacy. Pointing out food, financial, health and environmental literacy, the parents identified a need for school programmes to incorporate the subject matter and activities that facilitate the achievement of goals in terms of gaining knowledge and skills. If this is provided in school settings, the parents feel it is important for them to encourage their children to put the knowledge and skills acquired at school to practical use at home. According to the parents, inadequate home economics literacy can generally be attributed to the modern family life. The work-related responsibilities of parents and numerous engagements of children frequently lead to family time management problems. The parents see the benefits of home economics primarily in that individuals with relevant knowledge and acquired skills are able to maximize the quality of their lives, allowing them to lead responsible, independent lives. They highlighted the importance of developing social skills, which is essential for living a fulfilling life. The research results show that the parents approve of home economics topics being on the primary school curriculum. The parents also stressed that these topics could be taught in all the stages of education. In planning the goals and topics for home economics education, I believe that the needs of individuals and the society – as identified in the results of this master's thesis – should be taken into consideration.
Ključne besede:
home economics education
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj