izpis_h1_title_alt

Učitelji in svetovalni delavci o vidikih pedagoškega dela in stresu na delovnem mestu : magistrsko delo
ID Rožman, Alja (Avtor), ID Rapuš-Pavel, Jana (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/4619/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Magistrsko delo obravnava osebna pojmovanja učiteljev in svetovalnih delavcev o različnih vidikih pedagoškega dela in o stresu na delovnem mestu. Znotraj tega predstavim tudi povezave z zadovoljstvom s poklicem in uspešnostjo pri delu. V teoretičnem delu predstavljam pojem osebnih pojmovanj, kako delujejo, nastajajo, kako se spreminjajo in kako so vpeta v vzgojno - izobraževalni kontekst. Naslednji vsebinski sklop, ki ga predstavljam govori o stresu, predvsem se osredotočam na stres na delovnem mestu med učitelji in svetovalnimi delavci. Obravnavam tudi temi o zadovoljstvu s poklicem, ki se pomembno povezuje s stresom in osebnimi pojmovanji ter o timskem delu, ki predstavlja pomemben način dela in se ga pogosto poslužujejo tako učitelji kot tudi svetovalni delavci. Na koncu predstavim še teoretična spoznanja o čustvenem in socialnem učenju. V empiričnem delu sem uporabila integriran kvantitativno-kvalitativen pristop. Podatke sem pridobila s pomočjo anketnega vprašalnika, ki ga je v celoti rešilo 327 učiteljev in svetovalnih delavcev. Rezultati so pokazali, da imajo učitelji in svetovalni delavci osebna pojmovanja o poučevanju, učenju in znanja na najnižjem nivoju, saj so bili predstavljeni odgovori zelo enostavni in enosmerni. Pojmovanja učiteljev in svetovalnih delavcev o timskem delu, čustvenem in socialnem učenju so bolj sestavljena in podkrepljena z lastnimi primeri iz prakse. Učitelji in svetovalni delavci so navedli več dejavnikov, ki jim povzročajo stres na delovnem mestu. V največji meri so to ljudje s katerimi so v stiku pri delu, predvsem starši in vodstvo šole. Nekoliko manj je zanje stresno delo z učenci. Rezultati so tudi pokazali, da so učitelji in svetovalni delavci v večini zadovoljni s svojim poklicem in se pri svojem delu počutijo uspešne.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:svetovalni delavci, pedagoško delo, osebna pojmovanja, stres na delovnem mestu, zadovoljstvo s poklicem
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Založnik:[A. Rožman]
Leto izida:2017
Št. strani:VI, 92 str., [5] str. pril.
PID:20.500.12556/RUL-95000 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:159.944.4:37(043.2)
COBISS.SI-ID:11681353 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:19.09.2017
Število ogledov:1467
Število prenosov:332
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Teachers and counselors on aspects of pedagogy and stress at work
Izvleček:
This master's thesis deals with teachers’ and counselors’ personal conceptions about different spheres of pedagogy and stress at work. Furthermore, I describe the correlation between satisfaction and productivity at work. In the theoretical part, I present the concept of personal conceptions, how they function, develop, change and how they are relevant to the pedagogical field. The next part of my thesis relates to stress, especially stress at work i.e. among the teachers and counselors. I also analyze how satisfied educational workers are with their working conditions, which are closely connected with stress and personal opinion, and how well team work functions in the educational field. Finally, I present the theoretical conclusions on emotional and social learning. In the empirical part of my thesis, I used an integrated quantitative and qualitative approach. I collected the data for my research with the help of a survey, which was taken by 327 teachers and counselors. The results show that teachers and counselors have personal conceptions on teaching, learning and teaching low attaining groups of pupils, since the answers given were distinctively simple and straightforward. Their opinions on team work and emotional and social learning were more complex and supported by their personal experience. The participants listed many factors which induce stress in their work environment. For the most part the stress comes from the people who they are in contact with, especially parents and school management. Working with pupils is deemed slightly less stressful. The results show that educational workers are satisfied with their profession and feel successful about their work.

Ključne besede:mental stress, teacher, duševni stres, učitelj

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj