izpis_h1_title_alt

Brezdomstvo med priseljenci v Sloveniji
ID Štokovnik, Ema (Avtor), ID Razpotnik, Špela (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/4438/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Magistrsko delo se v teoretičnem delu ukvarja s pojavom vedno večje prisotnosti brezdomcev drugih narodnostnih in etničnih skupin v slovenskem prostoru in s pravicami oziroma ovirami, ki so jih te skupine deležne s strani države gostiteljice glede na njihov pravni status pri vključevanju v povsem novo okolje. V raziskavi so me zanimali proces priseljevanja in vključevanja priseljencev v slovensko okolje, stopnja tveganja za pojav brezdomstva med priseljenci ter organiziranost oziroma strategije reševanja te problematike s strani države in tistih nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z brezdomsko problematiko. Pri tem je magistrsko delo izhajalo predvsem iz raziskav, narejenih s strani Evropske opazovalnice za brezdomstvo (EOH), ki deluje pod okriljem Evropske zveze nacionalnih organizacij, ki delujejo na področju brezdomstva (FEANTSA), ter iz podatkov in dokumentov, ki so na to temo dostopni v slovenskem in širšem evropskem prostoru. V raziskavi je uporabljen kvalitativni raziskovalni pristop. Kot metodo za zbiranje podatkov sem uporabila delno strukturiran intervju na vzorcu petih oseb z izkušnjo brezdomstva. Dobljeni podatki so analizirani z metodo analize vsebine, in sicer z odprtim načinom kodiranja. Namen empiričnega dela je bil prek intervjujev, opravljenih s petimi priseljenci z izkušnjo brezdomstva, raziskati razloge za njihov prihod v Slovenijo, potek njihovega vključevanja v slovensko okolje, s čim so se pri svoji integraciji morali spopadati in kako ocenjujejo različna področja življenja v Sloveniji (kot so socialna pomoč, pomoč s strani države in nevladnih organizacij, stanovanjska politika, zdravstvena politika, politika zaposlovanja ipd.). Med opravljanjem intervjuja se je pojavila še neka nova in precej zapostavljena tema, ki je skorajda unikat slovenskega prostora – tema izbrisa. S predvidenimi rezultati raziskave želim odpreti problem zapostavljenosti te ranljive skupine v slovenskem okolju v smislu pomanjkanja pomoči in tako usmeriti pozornost na področje, ki je v slovenskem prostoru še dokaj neraziskano.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:priseljenci
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2017
PID:20.500.12556/RUL-91842 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:11524169 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:25.08.2017
Število ogledov:767
Število prenosov:108
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Homelessness among immigrants in Slovenia
Izvleček:
The theoretical part of this master's thesis deals with rising numbers of homeless people from different national and ethnic groups in Slovenia as well as the rights and issues they are facing with regard to their legal status while trying to integrate in the host country. The goal was to explore the immigration process and integration of immigrants in the Slovene environment, the level of risk of immigrants becoming homeless, and the organisation and strategies of the state and relevant NGOs aiming to solve the issue. The master's thesis was founded on various pieces of research conducted by the European Observatory on Homelessness (EOH), which forms part of the European Federation of National Organisations Working with the Homeless (FEANTSA), and on various relevant documents and information available in Slovenia and elsewhere. The research was based on a qualitative approach. The data was collected using a semi-structured interview with five people who had experience with homelessness. The data was processed with content analysis by means of open coding. The empirical part, which was based on the interviews with five immigrants who had experience with homelessness, aimed at exploring the reasons for their arrival to Slovenia, their integration process and related issues, and their assessment of various aspects of life in Slovenia (i.e. social assistance, assistance from the state and NGOs, housing, health and employment policy etc.). A new and fairly neglected problem that is unique to Slovenia emerged during the interview – the erased. The purpose of the research is to point out that this vulnerable group has been neglected in Slovenia in the sense of insufficient assistance. In turn, that could help shift the focus on this extremely difficult issue.

Ključne besede:immigrants

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj