Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Znanje prve pomoči med nogometnimi trenerji otroških in mladinskih selekcij pri najpogostejših poškodbah nogometašev
ID
Boh, Monika
(
Avtor
),
ID
Hiti, Nina
(
Mentor
)
Več o mentorju...
,
ID
Dolenc, Eva
(
Komentor
)
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(1,91 MB)
MD5: F44680A765811315AD00507AAAF1835C
Galerija slik
Izvleček
Uvod: Nogomet je eden izmed najpopularnejših športov, s katerim se ukvarja tudi vse več otrok. Poleg velikega števila prednosti, ki jih ima gibanje, pa se povečuje tudi tveganje za nastanek poškodb. Običajno je na nogometnih treningih in tekmah otrok prisoten samo trener, zato je ključno, da zna ob pojavu poškodbe hitro in ustrezno reagirati. Namen: Namen diplomskega dela je ugotoviti, kakšno je znanje iz prve pomoči med nogometnimi trenerji otroških in mladinskih selekcij, ter, ali bi v primeru poškodbe znali teoretično pravilno pristopiti k poškodovanemu nogometašu in mu dati ustrezno prvo pomoč. Metode dela: Uporabljena je bila deskriptivna metoda dela, ki se je pričela z zbiranjem literature. Domačo literaturo se je iskalo s pomočjo podatkovne baze COBISS, tujo literaturo in članke pa s pomočjo podatkovnih baz MEDLINE, PubMed, Google Scholar in Cochrane. Na podlagi literature je bil sestavljen anketni vprašalnik, ki je bil preko elektronskega naslova poslan trenerjem. Rezultati: V raziskavi je sodelovalo 100 nogometnih trenerjev otroških in mladinskih selekcij. Povprečna starost je bila 33,2 leti. Večina anketiranih trenerjev se je že srečala s poškodbami kože, manj pa s poškodbami mehkih tkiv in kosti; najmanj jih je imelo izkušnje z nezavestjo, kljub temu pa predvidevamo, da bi jih, glede na rešen vprašalnik, več kot 70 % v primeru nezavesti pričakovano dalo ustrezno prvo pomoč. 99 % jih je pravilno odgovorilo na vprašanje o nujnosti klica na 112 in prevozu v bolnišnico z reševalnim vozilom. Razprava in sklep: Rezultati so pokazali, da so trenerji prikazali zadovoljivo teoretično znanje iz prve pomoči. Bistvenih razlik med znanjem trenerjev mlajših in starejših selekcij ni bilo. Poškodba, ki je najpogostejša, je zvin gležnja; pojavlja se predvsem pri starejših selekcijah. Glede na vprašalnik bi trenerji ob zvinu gležnja znali dati ustrezno prvo pomoč.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
Prva pomoč
,
trenerji
,
nogomet
,
otroci
Vrsta gradiva:
Diplomsko delo/naloga
Organizacija:
ZF - Zdravstvena fakulteta
Leto izida:
2016
PID:
20.500.12556/RUL-88479
COBISS.SI-ID:
5204843
Datum objave v RUL:
07.01.2017
Število ogledov:
2427
Število prenosov:
824
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
First aid knowledge among football coaches of youth teams at the most common injuries of football players
Izvleček:
Introduction: Football is one of the most popular sports in the world. Every year it is played by more and more children. Physical activity has quite a few benefits, but there is also greater risk of injury. In youth football trainings and matches, there is usually only one coach present, without any doctor. So it is very important for him to know how to react if injury occurs. Purpose: The purpose of this thesis is to find out what theoretical knowledge of first aid there is among youth football coaches and also how they would react in case of an injury. Methodology: The used method was descriptive; it began with literature review. The accessibility of home literature was checked by COBISS database and the accessibility of foreign literature and articles was checked by MEDLINE, PubMed, Google Scholar and Cochrane databases. After literature review, a questionnaire based on literature was structured. The questionnaire was later sent by an e-mail to Slovenian football coaches. Results: Our study involved 100 Slovenian youth football coaches with an average age of 33.2 years. Most of the coaches asked already had experiences with skin damage; some of them were already faced with soft tissue injuries and bone injuries, and only few of them have already had some experience with unconsciousness. In spite of that, more than 70% of them would react properly if unconsciousness occurred. 99% of all football coaches included in the survey had answered the question about emergency of 112 calling and ambulance transport to hospital correctly. Discussion: In this study, youth football coaches have shown satisfactorily knowledge of first aid. There was no significant difference between football coaches of younger teams and coaches of older teams. Most common injury in football is ankle sprain. It occurs more often in older youth football teams. According to the questionnaire, coaches know how to react properly if ankle sprain occurs.
Ključne besede:
First aid
,
coaches
,
football
,
youth
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj