izpis_h1_title_alt

Obravnavanje plovnosti v predšolskem obdobju
ID Justin, Nuša (Avtor), ID Gostinčar Blagotinšek, Ana (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/4185/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Brez vode ni življenja. Tako otroci kot odrasli se vsakodnevno srečujemo z vodo v najrazličnejših oblikah. Potrebujemo jo za golo preživetje in tudi za sproščanje, ter igro. Ker gre za dragoceno snov, moramo z njo skrbno ravnati in otroke že v predšolskem obdobju navajati na smotrno porabo le te. Otroci uživajo v igri z vodo in na nas, strokovnih delavcih je, da jih pri igri z vodo le usmerjamo, da iz izkušenj pridobijo največ. V diplomskem delu sem raziskovala, koliko otroci vedo o plovnosti stvari, ki jih obkrožajo. Pri tem pa sem se srečala tudi z odraslimi, ki na primer niso vedeli, zakaj ladja plava. Da bi bilo nevednosti čim manj, predlagam dejavnosti, s katerimi se otroci preko izkušenj naučijo nekaterih zakonitosti, ki odločajo o tem, ali določen predmet v tekočini potone ali plava. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu sem predstavila fizikalne osnove iz področja plovnosti in razvoj otroka. Pri tem sem izpostavila dva avtorja, katerih teoriji se hkrati povezujeta in razlikujeta; to sta Jean Piaget in pa Lev Semjonovič Vigotski. V empiričnem delu je opisana raziskava, ki sem jo izvedla v Vzgojnovarstvenem zavodu Radovljica in pridobljeni rezultati. Podrobneje so opisane tudi naravoslovne dejavnosti, s katerimi sem želela otrokom približati razumevanje plovnosti. Glede na zadovoljstvo otrok, ki so sodelovali v raziskavi menim, da vodo premalokrat vključujemo v dejavnosti. Želim si, da voda v bližnji prihodnosti strokovnim delavcem ne bi več predstavljala ovire, temveč kot dobra iztočnica za oblikovanje naravoslovnih pojmov, pri kateri otroci radi sodelujejo.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:naravoslovje v vrtcu
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2016
PID:20.500.12556/RUL-87170 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:11346249 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:04.09.2017
Število ogledov:1001
Število prenosov:116
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Floating and sinking activities in preschool
Izvleček:
Without water there is no life. Kids, as like adults, are faced with water in various forms every day. We need it for bare survival and also for leisure activities and play. Since it is a precious substance, we need to handle it carefully and teach the children to rationally consume it already in the preschool age. Kids enjoy playing with water and on us, professional workers, is to navigate them through play so they also learn from experience with it. For my diploma thesis I was exploring how much children know about the sinking and floating of everyday objects, but I've also met adults who didn't know, for example, why ships float. To help developing the understanding about this phenomena, I prerared some activities which enable to learn about floating and sinking through experience. My thesis consists of two parts, theoretical and practical. In theoretical part I am presenting laws of physics, relevant for floating and sinking. I am also presenting child's development in preschool age. I focused mainly on two authors, Jean Piaget and Lev Semyonovich Vygotsky. Their theories are partly similar and opposite in some aspects. In practical part I report about research I made in Vzgojnovarstveni zavod Radovljica. I focused on science activities, which I developed for kids to understand sinking and floating and analyse the impact on their understanding of the phenomena. According to their satisfaction, I think we should use water for science activities more often. I also wish that the proposed activities help professional workers in kindergartens to use play with water to develop some skills and scientific understanding of the laws of nature with kids.

Ključne besede:early science

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj