izpis_h1_title_alt

Od igre z blagom do aktivnega učenja
ID Mikložič, Barbara (Avtor), ID Turnšek, Nada (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/4088/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Za otroke je igra učenje in učenje igra. Ravno z igro se (na)učijo veliko veščin in pridobijo še kako pomembne kompetence za optimalen razvoj. V teoretičnem delu diplomskega dela Od igre z blagom do aktivnega učenja sem najprej opisala razvoj otroka, kako ta vpliva na njegovo govorno, gibalno, zaznavno in na socialno področje, v nadaljevanju pa značilnosti igre v predšolskem obdobju in značilnosti igre pri najmlajših. Na koncu teoretičnega dela sem opisala, kako poteka učenje, kakšno je aktivno učenje v predšolskem obdobju in katere so naloge vzgojitelja, da omogoči otrokom, da se z igro aktivno učijo. Projekt, ki sem ga izvedla v vrtcu Otona Župančiča Črnomelj v starostnem oddelku od 1- do 2-letnih otrok, sem predstavila v empiričnem delu, v katerem je z opisom dogajanja in s fotografijami prikazano, kako so se otroci z nestrukturiranim materialom – blagom – razvijali, učili, ga spoznavali, iskali možnosti morebitne rešitve problema in se pri tem aktivno učili. Vsakodnevno sem otrokom postavljala izziv, tako da so ga opravili uspešno, saj ob uspehu čutijo zadovoljstvo, si krepijo samozavest in samopodobo. Pri njihovi igri sem bila pozorna predvsem na to, kako se odzivajo na predmete, na kak način vstopajo v interakcijo z vrstniki in ali igra oblikuje novo razumevanje. Otrokom sem vsak dan postavljala izzive, s katerimi so se spoprijemali, jih poskušali reševati, hkrati pa sem poskušala prepoznati njihove zmožnosti in sposobnosti; zapisu izvedbe dogajanja v igralnici je sledil tudi zapis evalvacije. Ugotovitve kažejo, da nestrukturiran material otrokom ponuja veliko priložnosti za izvirno igro, v kateri se uči, uživa, hkrati pa ponuja novo dimenzijo igre, ki stopa iz povprečja.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:razvoj
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2016
PID:20.500.12556/RUL-87012 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:11309897 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:05.09.2017
Število ogledov:1054
Število prenosov:178
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:From playing with fabrics to active learning
Izvleček:
To children, playing means learning and learning means playing. For it is through play that they learn new skills and gain essential competences for their optimum development. In the theoretical part of my diploma work From playing with fabrics to Active learning I initially described the child's development and its influence on his voice, kinetic, sensor and social competencies. Further on, I described the characteristics of play in the pre-school period and its characteristics at the youngest children. At the end of my diploma work, I highlighted the characteristics of the play in the pre-school period and its characteristics at the youngest children, including the childcare worker's role in enabling the children to learn actively. The project which was carried out in the Oton Župančič kindergarten in Črnomelj in a group of 1 and 2 year olds is presented in the empirical part of the diploma work in which it is demonstrated through the description of activities and through pictures, how the children developed, learned, got to know the non-structured material, and also how they sought for any likely solutions to the problem, learning actively throughout the entire process. Every day I faced the children with a new challenge in a way that they could easily accomplish the task, for it is through success that they feel satisfaction and strengthen their confidence and build their self-image. What I paid most attention to during their play was the way in which they responded to object, how they interacted with others and evolved new knowledge. I not only tried to present new challenges to the children every day, so they could solve them, but also tried to identify their capabilities. The description of the playhouse activities is followed by evaluation. The findings show that non-structured material offers the children a variety of possibilities for original play which they enjoy, learn through it and at the same time get to know a new dimension of play that stands out of the average.

Ključne besede:development

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj