izpis_h1_title_alt

Načrtovanje oskrbe in življenjskega prostora obročkastorepih makijev ali kat (Lemur catta) v Bioparku Lipovec
ID Cirkulan, Simon (Avtor), ID Krofel, Miha (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/3875/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Obročkastorepi maki ali kata (Lemur catta) je vrsta lemurja, ki v naravi poseljuje grmičaste ter gozdnate pokrajine afriškega otoka Madagaskar. Z ostalimi vrstami lemurjev spada med endemične vrste. Je izredno prilagodljiva in oportunistična vrsta. Po podatkih rdečega seznama IUCN in ocene iz leta 2014 gre za ogroženo vrsto, zato to vrsto lemurja pogosto vzrejajo v parkih in živalskih vrtovih v sklopu vzrejnih programov po vsem svetu ter skrbijo za raznoliko genetsko banko in zdravo populacijo živali v umetnem okolju, ki bi se, v primeru izumrtja v naravi, lahko naselila nazaj v naravno okolje. Tega predstavnika lemurjev bi naselili tudi v Biopark Lipovec in predstavlja v Sloveniji inovativen pristop v izobraževanju, zelenem turizmu in predvsem naravovarstvu. V diplomskem delu smo s pomočjo strokovne literature analizirali življenje obročkastorepih makijev v naravi ter ga primerjali z življenjem živali v umetnem okolju v petih različnih evropskih živalskih vrtovih, ki to vrsto vzrejajo, in na koncu ustvarili načrt oskrbe ter življenjskega prostora za živali, ki jih bomo nekoč naselili v Biopark Lipovec. Glede na specializirane jedilnike evropskih živalskih vrtov povzemamo podobno prakso po njihovih načrtih prehrane, ki temeljijo na sestavi jedilnika lemurjev v naravi. Ker gre za prilagodljivo in neobčutljivo vrsto, ki je tudi v naravi izjemno oportunistična, se zato v umetnem okolju izvaja le malo preventivne veterinarske oskrbe, še manj kurativnih posegov. Ugotovili smo, da je pri vzreji lemurjev v umetnem okolju v sodobnih živalskih vrtovih in parkih pomembnejša kvaliteta ograde kot njena velikost. Prav tako smo dobre prakse ureditve življenjskih prostorov povzeli po drugih živalskih vrtovih ter novi ogradi v Bioparku dodali nekaj inovacij in unikatnih rešitev v prikazovanju in vzreji eksotičnih živali. Vzreja obročkastorepih makijev v umetnem okolju je v primerjavi z drugimi živalskimi vrstami nezahtevna. Ker se naravno okolje te vrste še vedno zmanjšuje zaradi človekovega vpliva, populacija divjih živali pa upada, je vzreja živali v živalskih vrtovih in parkih ter izobraževanje o ogroženih vrstah in njihovem okolju izrednega pomena za preživetje vrste in ekosistema.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:sesalci
Vrsta gradiva:Diplomsko delo
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2016
PID:20.500.12556/RUL-86091 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:11214921 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:19.09.2017
Število ogledov:1383
Število prenosov:152
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Planning of supply and habitat for ring-tailed lemur (Lemur catta) in Biopark Lipovec
Izvleček:
Ring-tailed Lemur or Kata (Lemur catta) is a species of lemur, which naturally inhabits the gallery forests and spiny scrub of the African island Madagascar. With other lemur species it is one of the endemic species. And it is an extremely flexible and opportunistic species. According to the IUCN Red List from 2014 Ring-tailed Lemur is an endangered species, and is often bred in parks and zoos as part of breeding programs around the world in order to maintain diverse genetic bank and a healthy population of animals in the artificial environment which would be, in the case of extinction in the wild reintroduced into the natural environment. This charismatic lemur will be settled in the Biopark Lipovec, a project that is currently in progress and in Slovenia represents an innovative approach in education, green tourism and especially nature conservation. In the Graduation thesis we used the scientific literature, analysed the life of Ring-tailed Lemurs in nature and compared it with life of animals in an artificial environment in five different European zoos and in the end created a plan of supply, care and living space for the animals to be settled in the Biopark Lipovec. European zoos have very specialized diet plans, based on natural diet. We previewed the best practices and made a diet plan for our lemurs. Ring-tailed lemurs are very flexible and opportunistic, also in nature, that is why in an artificial environment preventive and curative veterinary care is used rarely. Research showed that the quality of exhibit is more important than its size. We also summed up good practices of habitat design and tehniques by other zoos and made a plan of new habitat in Biopark Lipovec and added some innovation and unique solutions for animal display and care. Breeding of Ring-tailed Lemur in an artificial environment is undemanding in comparison with other species. Since the natural environment of Ring-tailed Lemur is still declining due to human impact, the population of wild animals is decreasing, that is why the breeding of animals in zoos and parks, education about endangered species and their habitat, of the most important for the species survival.

Ključne besede:mammals

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj