izpis_h1_title_alt

Načrtovanje in upravljanje varnostnih rešitev v sodobnih telekomunikacijskih omrežjih
ID URŠIČ, SEBASTIJAN (Avtor), ID Blažič, Sašo (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (2,75 MB)
MD5: AD84773A14F06D6E73788C8FF8F9D19C
PID: 20.500.12556/rul/757cc823-ab6b-4918-8861-63682be5c712

Izvleček
Sodobne telekomunikacijske rešitve so močno vpete v svetovni splet in s tem izpostavljene mnogim varnostnim tveganjem. V okviru specialistične naloge so predstavljene možne rešitve za korporativna okolja kot tudi za ponudnike storitev telefonije VoIP, ki ustrezajo varnostnim zahtevam v modernih telekomunikacijskih omrežjih. Izdelane so na osnovi varnostnega modela, ki je bil razvit za sobivanje informacijske tehnologije in telefonije. S prihodom telefonije VoIP so se v IT-omrežjih pojavili novi protokoli, ki so omogočili storitve telefonije tako v privatnih kot tudi v javnih omrežjih. Zaradi specifike novih protokolov, sejno orientiranih storitev telefonije ter novih varnostnih groženj je doslej požarna pregrada, kot edini mejni varnostni element omrežij, postala nezadostna tako z vidika omogočanja storitev kot z vidika zagotavljanja varnosti. Posledica tega je bil pojav novega mrežnega elementa, ki se imenuje mejni nadzornik sej. Na osnovi mejnih nadzornikov sej se je oblikoval samostojni varnostni model, ki se uspešno dopolnjuje s klasičnim modelom informacijske tehnologije. V nalogi so predstavljene lastnosti modela, načini simulacije, testiranje in njegova uporaba v dostopnem in usklajevalnem načinu. Model je predstavljen v osnovni ter v napredni obliki s podporo šifrirnih funkcij. Dopolnjujejo ga podporni gradniki, ki so ključnega pomena predvsem v omrežjih ponudnikov storitev. V zadnjem poglavju je ločeno opisano načrtovanje varnostnih rešitev za ponudnike storitev in korporativna okolja. Predstavljeni so varnostni ukrepi, ki zajemajo vsa področja vpletena v arhitekturo sodobne telefonije. Tematika o določanju ravni varnosti je obravnavana na podlagi ocene tveganja in ocene stroškov za implementacijo varnosti. Upravljanje rešitev pa je podano z uporabo življenjskega cikla.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:telekomunikacije, VoIP, mejni nadzorniki sej, varnostni model, varnostne rešitve, upravljanje rešitev
Vrsta gradiva:Specialistično delo
Organizacija:FE - Fakulteta za elektrotehniko
Leto izida:2016
PID:20.500.12556/RUL-84956 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:08.09.2016
Število ogledov:1095
Število prenosov:364
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Design and managment of security solutions in modern telecommunication networks
Izvleček:
Modern telecommunication solutions are highly integrated into the world wide web and thus exposed to many security risks. In the context of dissertation are presented possible solutions for the corporate environments as well as service providers of VoIP telephony, which comply with safety requirements in telecommunication networks. They are made on the basis of the security model which was developed for the co-existence of information technology and telephony. With the advent of VoIP telephony new protocols appeared in the IT world that enabled telephony services in the private and public networks. Due to the specifics of the new protocols, session oriented services and new security threats, has so far firewall as the only network border security element become insufficient in terms of enabling services as well as in terms of providing security. This resulted in the appearance of a new network element, referred to as a session border controller. Based on session border controllers a new independent security model has developed, which successfully complements with classic security model of information technology. Model features, methods of simulations, testing and its use in access and peering mode are presented in the dissertation. The model is given in a basic and in an advanced form with supported cryptographic functions. Supporting elements supplement the model, that are crucial in service provider networks. The last chapter describes design of security solutions for service providers as well as corporate environments. Featured security measures cover all areas involved in the architecture of modern telephony. The theme of determination level of safety is considered on the basis of a risk assessment and cost estimates for implementation of safety. The management of the solution is delivered through the use of the life cycle.

Ključne besede:telecommunications, Voice over Internet Protocol, Session Border Controllers, security model, security solutions, security management

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj