izpis_h1_title_alt

A snapshot of the main ownership features of the Slovenian corporate sector
ID Rojec, Matija (Avtor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://www.umar.gov.si/fileadmin/user_upload/publikacije/ib/2014/IB01-14splet.pdf#page=45 Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Slovenija je le deloma uresničila eno od glavnih tranzicijskih reform, to je privatizacijo podjetniškega in finančnega sektorja. Posledica tega je, da se četrt stoletja po začetku tranzicije država še enkrat sooča z nalogo precej obsežne privatizacije, da bi zmanjšala obseg državnega lastništva in kontrole v podjetniškem in finančnem sektorju na mednarodno primerljivo raven. Visoka lastniška in upravljavska vključenost države v podjetja in finančne institucije je posledica slovenskega načina privatizacije in močnih političnih interesov za ohranitev visoke ravni državnega lastništva v podjetjih in finančnih institucijah ('nacionalni interes') kakor tudi problemov podjetniškega in finančnega sektorja, povezanih z gospodarsko krizo, ko je podjetniški sektor vse manj sposoben odplačevati kredite finančnemu sektorju. Prispevek podaja lastniško strukturo in z njo povezane trende v slovenskem podjetniškem sektorju, pri čemer podjetja deli na tista v večinski državni lasti, tista v večinski tuji lasti in tista v večinski zasebni domači lasti, pri čemer pozornost namenjamo predvsem podjetjem v večinski državni lasti. Številke kažejo, da podjetja v večinski državni lasti pomenijo pomemben in rastoč delež slovenskega podjetniškega sektorja. Močno so skoncentrirana v energetiki, transportu in predelovalni dejavnosti. Podjetja v večinski državni lasti prevladujejo v energetskem sektorju, so zelo pomembna v transportnem in komunikacijskem sektorju, ne pa toliko v predelovalni dejavnosti. V obdobju 2008-2012 se je skupni pomen podjetij v večinski državni lasti za slovenski podjetniški sektor povečal, povečal pa se je tudi v večini področij dejavnosti. Podjetja v večinski državni lasti so nadpovprečno velika v vseh področjih dejavnosti, vendar pa so v večini področij dejavnosti podpovprečno kapitalno intenzivna, beležijo podpovprečno prodajo na zaposlenega in nižjo izvozno usmerjenosti, so pa tudi manj zadolžena kakor povprečna podjetja v enakih področjih dejavnosti. Podjetja v večinski državni lasti praviloma izkazujejo nižjo uspešnost poslovanja kakor druga podjetja v enakih področjih dejavnosti, merjeno s produktivnostjo, dobičkonosnostjo in EBITDA. Njihovi rezultati so še posebej slabi glede dobička iz poslovanja, kar kaže, da imajo resne probleme s svojo osnovno dejavnostjo. Stanje glede stopnje EBITDA ni dosti boljša.

Jezik:Angleški jezik
Vrsta gradiva:Delo ni kategorizirano
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:FDV - Fakulteta za družbene vede
Leto izida:2014
Št. strani:Str. 43-59
Številčenje:Letn. 48, št. 1
PID:20.500.12556/RUL-75685 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:334.72(497.4)
ISSN pri članku:1318-2803
COBISS.SI-ID:32696157 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:21.12.2015
Število ogledov:781
Število prenosov:113
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Gradivo je del revije

Naslov:IB revija
Skrajšan naslov:IB rev.
Založnik:Urad RS za makroekonomske analize in razvoj
ISSN:1318-2803
COBISS.SI-ID:38115584 Povezava se odpre v novem oknu

Sekundarni jezik

Jezik:Slovenski jezik
Izvleček:
A quarter of century since its transition began, Slovenia once again faces the task of implementing a comprehensive privatisation process if it is to reduce the level of state ownership and control in the corporate and financial sectors to an internationally comparable level. High ownership and corporate governance involvement on the part of the state in enterprises and financial institutions is a consequence of the Slovenian way of privatisation, a strong political preference for keeping a high level of state ownership in enterprises and financial institutions ('the national interest'), and of problems related to the economic recession in the corporate and financial sectors, with the former increasingly unable to service its debts to the latter. This paper takes a snapshot of the ownership structure and related trends in the Slovenian non-financial corporate sector in terms of majority SOEs, majority FOEs and majority DPOEs, with special attention given to SOEs. SOEs account for an important and increasing share of the Slovenian non-financial corporate sector, and they are heavily concentrated in the energy, transport and manufacturing sectors. They are the dominant players in the energy sector, are very important in the transport and communication sectors, but less so in the manufacturing sector. In 2008-2012, SOEs as a whole increased their importance to the Slovenian corporate sector in general, as well as in the majority of activity sections. In all the activity sections, SOEs are larger than average enterprises in the same sections, but in most sections they are less than average in terms of capital intensity, have lower sales per employee and lower export propensity, as well as lower levels of indebtedness. As a rule, SOEs do not perform as well as other types of enterprises in the same section of activity in terms of productivity, profitability and EBITDA. Their results are especially poor as far as operating profit is concerned, indicating that they have serious problems in their core operations.

Ključne besede:lastništvo, lastniška struktura

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj