izpis_h1_title_alt

Motiviranost dijakov za učenje naravoslovja : diplomsko delo
ID Gorjan, Debora (Avtor), ID Juriševič, Mojca (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/id/eprint/3026 Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Narava in vsakdanji življenjski pojavi se nam zdijo samoumevni. Otroške oči z zanimanjem opazujejo svet okoli sebe in želijo »vsrkati« čim več znanja iz okolice. Znano je, da v obdobju šolanja otrokom radovednost za šolsko učenje upada in učenje postane le nujna obveznost. Kako spodbuditi učence, da bi naravoslovne učne vsebine dojemali kot pomembno znanje za življenje? Kaj pravzaprav je tisto, kar povzroča upad njihove motivacije za učenje? Diplomsko delo obravnava področje motivacije v povezavi z učenjem naravoslovja. Najprej je v teoretičnem delu predstavljeno pojmovanje motivacije s strani različnih avtorjev in pojmovanje le-te na področju učenja naravoslovja. Empirični del predstavlja raziskavo, ki je bila izvedena na štirih slovenskih gimnazijah. Vključenih je bilo 518 dijakinj in dijakov povprečne starosti 16 let. Izpolnjevali so Vprašalnik motivacije za učenje naravoslovnih predmetov – SMQ (Glynn in Koballa, 2006) ter odgovorili na dve dodatni odprti vprašanji. Rezultati so pokazali, da so dijaki srednje motivirani za učenje naravoslovja. V večji meri so zunanje motivirani in naravoslovja ne vrednotijo na osebni ravni. Pojavljajo se statistično pomembne razlike med spoloma v stopnji motiviranosti dijakov, in sicer so fantje v primerjavi z dekleti pri naravoslovju bolj notranje motivirani in bolj samostojno učinkoviti, učenje naravoslovja jim je tudi bolj osebno pomembno. Zanimiva je ugotovitev, da se pojavljajo tudi statistično pomembne razlike v učnem uspehu dijakinj in dijakov, in sicer so dijakinje v primerjavi z dijaki v povprečju uspešnejše pri naravoslovnih predmetih. Dijake najbolj spodbujajo k učenju naravoslovja različne pozitivne osebnostne lastnosti in ravnanja učitelja ter aktiven pouk z uporabo raznolikih pripomočkov in izvajanjem poskusov. Vse sestavine motivacije, ki vplivajo na motiviranost dijakov za učenje naravoslovja, so pozitivno povezane z učnim uspehom dijakov pri kemiji, biologiji in fiziki, razen anksioznosti, ki je negativno povezana – bolj anksiozni dijaki imajo pri naravoslovnih predmetih v povprečju slabši učni uspeh.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:naravoslovni predmeti
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Založnik:[D. Gorjan]
Leto izida:2015
Št. strani:38 str.
PID:20.500.12556/RUL-72602 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:37.015.3:5(043.2)
COBISS.SI-ID:10693193 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:29.09.2015
Število ogledov:1453
Število prenosov:264
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Students motivation for science learning
Izvleček:
We take nature and everyday life phenomena for granted. Children's eyes observe the world around them with interest and want to »absorb« as much knowledge as possible from the environment. We know that while going to school children's curiosity declines and learning becomes an obligation. How to encourage students to see science school subjects as an important part of life? What causes the decline in their motivation to learn? This thesis deals with the area of motivation in relation to learning science. The theoretical part researches the conception of motivation from the point of view of different authors and in the field of science learning. The empirical part presents the study, which was carried out in four Slovenian gymnasiums. Study included 518 students with the average age of 16 years. They completed the Science motivation questionnaire – SMQ (Glynn and Koballa, 2006), and answered two additional questions. The results showed that students are fairly motivated to learn science. They are mostly external motivated and do not value science on a personal level. Statistically there are significant differences between genders in the level of motivation of the students. In comparison with the girls, the boys are more intrinsically motivated for learning science and science is more important to them. An interesting finding is that there are also significant differences in the school success of the students. On average female students perform better than male students in science subjects. Students are motivated by positive behaviour of the teacher and lessons with various tools and experiments. All components of motivation, which affect the motivation of students to learn science, are positively connected to the school success of the students in the fields of chemistry, biology and physics. Except anxiety, which is negatively connected – on average more anxious students achieve less in science subjects.

Ključne besede:science

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj