izpis_h1_title_alt

Balkoni : diplomsko delo
ID Tavčar, Živa (Avtor), ID Tomšič Amon, Bea (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/id/eprint/2776 Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Skozi stoletja balkoni po vsem svetu niso imeli le okrasne funkcije, ampak so predstavljali tudi uporaben del objektov. Materiali, iz katerih so balkoni izdelani v našem okolju, so različni: starejši balkoni so bili predvsem iz kamna ali lesa, zavarovani s kovano železno ograjo ali s kamnito balustrado, v novejših časih pa se uporabljajo tudi sodobnejši materiali kot so aluminij, nerjavno jeklo, steklo, termo les. Gradbeno so balkoni lahko izvedeni na več načinov: kot konzole, vpete v nosilno konstrukcijo objekta ali kot samostojne gradbene konstrukcije. Poleg klasičnega balkona pa poznamo še t.i. zunanje, notranje in linearne balkonom podobne konstrukcije. Znamenite balkone lahko najdemo tudi v književnosti, filmu, glasbi in seveda v slikarstvu. V geografiji je beseda balkon uporabljena za geografske in geološke pojme, ki spominjajo na balkon. Namembnost balkonov je odvisna od geografske lege objekta (podnebja) in od kulturnih navad oz. vzorca obnašanja prebivalcev. V nekaterih evropskih državah zakonodaja ureja tako uporabo kot tudi gradbene posege v balkone in s tem tudi v sam objekt. V Sloveniji to področje zaenkrat še ni pravno povsem urejeno. Slovenija pa ne zaostaja za drugimi državami v kulturni dediščini, kjer lahko najdemo čudovite balkone na stoletja starih objektih kot so domačije, cerkve in celo kozolci. Anketa je pokazala, da so balkoni pomemben del bivalnega okolja, saj nudijo stik z zunanjim okoljem in so vsestransko uporabni, predvsem za sušenje perila, druženje ter počitek, gojenje rož in še veliko več, za zasteklitev pa se odloča le malo ljudi.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:namembnost balkonov, slovenska arhitektura
Vrsta gradiva:Diplomsko delo
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Založnik:[Ž. Tavčar]
Leto izida:2015
Št. strani:IV, 78 str.
PID:20.500.12556/RUL-70223 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:643.575:72(043.2)
COBISS.SI-ID:10522953 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:10.07.2015
Število ogledov:1246
Število prenosov:119
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Balconies
Izvleček:
Throughout the centuries balconies all over the world have not performed only a decorative function but were also regarded as useful parts of buildings. They were built from a variety of materials: older balconies were mainly constructed from stone or wood and secured with a wrought iron railing or stone balustrade; in recent decades, however, new materials have been introduced such as aluminium, stainless steel, glass, thermically treated wood. Balconies can be constructed as consoles fixed into the building structure or they can be built as separate structures. Besides the classical form of balconies there are also external, internal, and linear constructions that are similar to balconies. Balconies can also be found in literature, film, music, and of course in painting. In geography the word balcony denotes geographical and geological concepts which are akin to a balcony. Functions of balconies depend on geography (climate) and on cultural habits or behaviour patterns of citizens. In several European countries the functions and structural changes are legally regulated. In Slovenia this particular area has not been fully regularized. Slovenia, however, does not trail beind other countries as far as cultural heritage is concerned, which offers splendid examples of balconies on hundreds of years old buildings such as homesteads, churches and even hayracks. The questionnaire proved balconies to be an important part of urban surroundings as they provide connection with outdoors and are multifunctional; especially for drying the washing, socializing and relaxation, growing flowers and so on. Glazing, on the other hand, was not welcomed by many participants.


Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj