izpis_h1_title_alt

Diplomacija in spolna neenakost
ID Jogan, Maca (Avtor), ID Božović, Maja (Avtor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://dk.fdv.uni-lj.si/db/pdfs/tip20094_Jogan_Bozovic.pdf Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Diplomatska dejavnost velja v sodobnosti še vedno kot tipično "moško področje". V prispevku je ta značilnost pojasnjena kot posledica zgodovinsko dolgotrajne družbene neenakosti med spoloma. Z umestitvijo diskriminacije žensk v celovito družbeno organizacijo dela in z razkrivanjem usklajenega delovanja pomembnih institucionalnih mehanizmov reproduciranja seksističnega (androcentričnega) reda je možno iskanje odgovorov na vprašanje, zakaj so ženske v politiki še vedno podpredstavljene in zakaj je to opazno zlasti na bolj uglednih in močnih področjih v političnem odločanju. Takšen integralni pristop omogoča tudi razumevanje različnih prizadevanj mednarodnih organizacij zlasti v zadnjih desetletjih 20. stoletja (predvsem OZN) za odpravljanje diskriminacije žensk. V okviru širših družbenih okoliščin so obravnavane tudi postopne spremembe v diplomatski dejavnosti, katera z vključevanjem žensk na pomembne diplomatske položaje počasi izgublja enospolnopodobo. Predstavitev vstopanja žensk kot aktivnih diplomatk (in ne le kot priveskov mož - diplomatov) v diplomacijo v ZDA je zgovorno ponazorilo trdovratnosti androcentrizma v sodobnosti in kompleksnosti ovir, s katerimi sesrečujejo ženske diplomatke. Prispevek se končuje z orisom možnosti za vzpostavljanje spolno uravnotežene diplomacije v prihodnosti.

Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Delo ni kategorizirano
Tipologija:1.02 - Pregledni znanstveni članek
Organizacija:FDV - Fakulteta za družbene vede
Leto izida:2009
Št. strani:Str. 371-388
Številčenje:Letn. 46, št. 4
PID:20.500.12556/RUL-23019 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:327:305-055.2
ISSN pri članku:0040-3598
COBISS.SI-ID:28617053 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:11.07.2014
Število ogledov:945
Število prenosov:132
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Gradivo je del revije

Naslov:Teorija in praksa : revija za družbena vprašanja
Skrajšan naslov:Teor. praksa
Založnik:Fakulteta za družbene vede
ISSN:0040-3598
COBISS.SI-ID:763652 Povezava se odpre v novem oknu

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Izvleček:
Diplomacy is today still considered a typical "man's domain". According to this article, this is a consequence of the long history of social gender inequality. By placing discrimination against women within the integral social organisation of work and by discovering the harmonised activity of the important institutional mechanisms of sexist (androcentric) order reproduction, one can find answers to the following questions: why are women in politics still underrepresented and why are they almost absent in the most prestigious and powerful domains of political decision-making. Such an integral approach allows an understanding of the various attempts of different international organisations in the last decades of the 20th century (particularly the UN) to eliminate discrimination against women. The gradual changes in the field of diplomacy, such as placing women in important diplomatic posts, which are discussed in the framework of broader social circumstances, are making it lose its one-gendered image. The presentation of women entering the field of diplomacy as active diplomats (and not only in the role of an appendage to a man - diplomat) in the United States can well illustrate the stubbornness of androcentrism in modern society and the complexity of barriers encountered by women in diplomacy. Finally, the article provides an outline of opportunities regarding the articulation and implementation of gender-balanced diplomacy in the future.


Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj