izpis_h1_title_alt

Paliativna oskrba na domu s pomočjo laičnega oskrbovalca : diplomsko delo
ID Modic, Jerca (Avtor), ID Gogova, Tina (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Milavec Kapun, Marija (Recenzent)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (565,66 KB)
MD5: DD8CE8202A95CE7348B065015D514AB7

Izvleček
Uvod: Pacienti v paliativi oskrbi potrebujejo celostno obravnavo njihovih simptomov in težav. Zagotavljanje paliativne oskrbe na domu je strokovno in etično zahtevno, zato je potrebno sistematično vnaprejšnje načrtovanje oskrbe. Pri izpolnitvi želje umiranja v domačem okolju imajo veliko vlogo laični oskrbovalci, ki so pomemben člen pri paliativni oskrbi pacientov v domačem okolju, saj zagotavljajo oskrbo in podporo pacientom v končni fazi življenja v domačem okolju. Namen: Paliativna oskrba v domačem okolju z laičnimi oskrbovalci je v Sloveniji neraziskano področje, zato je namen pregleda literature v okviru diplomskega dela raziskati vlogo laičnih oskrbovalcev pacientov v paliativni oskrbi v domačem okolju in vlogo medicinske sestre v procesu ugotavljanja potreb pacienta in laičnega oskrbovalca. Metode dela: V diplomskem delu je bil opravljen pregled tuje znanstvene literature. Literatura je bila iskana v podatkovnih bazah CINAHL Ultimate, ScienceDirect in PubMed. V analizo je bilo vključenih 11 člankov, ki so bili objavljeni med letoma 2014 in 2024. Rezultati: Identificirali smo štiri glavne teme: izkušnje laičnih oskrbovalcev, potrebe laičnih oskrbovalcev, soočanje laičnih oskrbovalcev s paliativno oskrbo in sodelovanje z zdravstvenimi delavci. Razprava in zaključek: Ugotovili smo, da je paliativna oskrba v domačem okolju zahtevna za laične oskrbovalce, ki se soočajo z različnimi izzivi. Medicinske sestre so pomemben člen pri zagotavljanju kakovostne paliativne oskrbe v domačem okolju, saj pomagajo pri zgodnjem načrtovanju oskrbe, praktično usposabljajo laičnega oskrbovalca in prepoznavajo potrebe po čustveni podpori. Raziskav na tem področju, zlasti v slovenskem prostoru, je malo, zato vidimo potrebo po dodatnih raziskavah in razvoju smernic za celostno obravnavo pacientov in laičnih oskrbovalcev v paliativni oskrbi. V prihodnje bi bilo koristno opraviti raziskave na področju laičnih oskrbovalcev in paliativne zdravstvene nege tudi v Sloveniji, da bi lahko dobili boljši uvid v trenutno stanje paliativne oskrbe, saj bi to omogočalo načrtovanje izboljšav.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:diplomska dela, zdravstvena nega, paliativna zdravstvena nega, neformalni oskrbovalec, družinski član, umiranje v domačem okolju
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:ZF - Zdravstvena fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[J. Modic]
Leto izida:2024
Št. strani:26 str.
PID:20.500.12556/RUL-163078 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:616-083
COBISS.SI-ID:209890563 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:02.10.2024
Število ogledov:97
Število prenosov:52
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Palliative care at home with help of lay caregiver : diploma work
Izvleček:
Introduction: Patients in palliative care need holistic management of their symptoms and problems. The provision of palliative care at home is professionally and ethically demanding and requires systematic advance care planning. Lay caregivers play a major role in fulfilling the wish to die at home and are an important link in the care of palliative care patients in the home environment, providing care and support to patients in the final phase of life in the home environment. Purpose: Palliative care in the home environment with a lay caregiver is an unexplored area in Slovenia, therefore the aim of the literature review in this thesis is to investigate the role of the lay caregiver in palliative care in the home environment and the role of the nurse in the process of identifying the needs of the patient and the lay caregiver. Methods: The thesis reviews the foreign scientific literature. The literature was searched through: CINAHL Ultimate, ScienceDirect and PubMed. 11 articles published between 2014 and 2024 were included in the analysis. Results: We identified four main themes: the experiences of lay carers, the needs of lay carers, lay carers' coping with POs, and collaboration with health professionals. Discussion and conclusion: We found that palliative care in the home environment is challenging for lay carers, who face a variety of challenges. Nurses are an important link in providing quality palliative care in the home environment by assisting with early care planning, providing practical training for the lay carer and identifying emotional support needs. Research in this area, particularly in Slovenia, is scarce and we see a need for further research and the development of guidelines for holistic management of patients and lay caregivers in palliative care. In the future, it would be useful to conduct research in the field of lay carers and palliative care in Slovenia as well, in order to gain a better insight into the current state of palliative care, which may allow for planning improvements.

Ključne besede:diploma theses, nursing care, palliative nursing care, informal carer, family member, dying at home

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj