izpis_h1_title_alt

Doživljanje perfekcionizma in odnosa s starši v mladostniškem obdobju pri dekletih z motnjo hranjenja : magistrsko delo
ID Peterle, Jasmina (Avtor), ID Simonič, Barbara (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (765,72 KB)
MD5: 3E6C77EA0320F5B386AF24BD73723A63

Izvleček
V magistrskem delu smo raziskovali doživljanje perfekcionizma in odnosa s starši deklet, ki so se v mladostniškem obdobju borile z motnjo hranjenja. V teoretičnem delu smo se posvetili opredelitvi motenj hranjenja, dejavnikom, ki jih sprožijo, ter posledicam, s katerimi se obolele osebe soočajo. Opredelili smo tudi glavne značilnosti perfekcionizma ter ga ovrednotili v kontekstu motnje hranjenja. Posvetili smo se tudi družinskim odnosom v mladostniškem obdobju, pri čemer smo ovrednotili pomen družine in družinskih odnosov ob soočanju z motnjo hranjenja. V empiričnem delu smo s pomočjo fenomenološke metode predstavili rezultate o doživljanju perfekcionizma in odnosa s starši deklet, ki so se v mladostniškem obdobju spopadale z motnjo hranjenja. Podatke smo pridobili s pomočjo polstrukturiranih intervjujev s 6 udeleženkami, starih od 22 do 42 let. Vse udeleženke so ženskega spola in so v mladostniškem obdobju prebolele motnje hranjenja. Rezultati so pokazali, da so vse udeleženke, ki so se soočale z motnjo hranjenja v mladostniškem obdobju, doživljale perfekcionizem na področju osebnih standardov ter so sledile družbeno predpisanemu perfekcionizmu. Ugotovljeno je bilo, da so imele vse udeleženke težave v medosebnih odnosih v kontekstu perfekcionizma in motenj hranjenja. Večina udeleženk – z izjemo ene – je doživljala, da je odnos s starši vplival na razvoj motnje hranjenja. Udeleženke so v odnosu s starši doživljale predvsem občutke manjvrednosti, nezaupanja, osamljenosti, nesprejetosti ter pomanjkanje potrditev. Rezultati magistrskega dela so lahko v pomoč pri obravnavah ter preventivnem delovanju pri motnjah hranjenja ljudem, ki profesionalno delujejo na tem področju, predvsem na področju psihologije, psihoterapije ter vzgoje in izobraževanja. Magistrsko delo bo lahko v pomoč tudi staršem, ki si želijo pridobiti znanje in vedenje o omenjeni tematiki ter jim lahko služi pri razumevanju doživljanja mladostnikov, ki se soočajo z motnjami hranjenja in perfekcionizmom.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:motnje hranjenja, perfekcionizem, mladostnik, družinski odnos
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:TEOF - Teološka fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[J. Peterle]
Leto izida:2024
Št. strani:IV, 87, II str.
PID:20.500.12556/RUL-162685 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:364.64:616.33-008.4(043.2)
COBISS.SI-ID:210582019 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:26.09.2024
Število ogledov:173
Število prenosov:34
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Experiencing perfectionism and the relationship with parents during the adolescent period in girls with an eating disorder
Izvleček:
In this master’s thesis, we explored the experience of perfectionism and the relationship with parents among girls who struggled with an eating disorder during adolescence. In the theoretical part, we provided definitions of eating disorders, analysed the factors that trigger them, and discussed the consequences faced by affected individuals. We also identified the main characteristics of perfectionism and examined its role in the context of eating disorders. Additionally, we focused on family relationships during adolescence, evaluating the importance of family and family relationships in coping with an eating disorder. In the empirical part, we used a phenomenological method to present results on the experience of perfectionism and parental relationships in girls with eating disorders during adolescence. The data were obtained through semi-structured interviews with 6 participants aged 22–42 years. All participants are female and had an eating disorder during adolescence. The results demonstrate that all participants who experienced an eating disorder in adolescence also experienced perfectionism in terms of personal standards and in relation to socially prescribed perfectionism. It was concluded that all participants faced interpersonal relationship difficulties related to both perfectionism and their eating disorders. Most participants, with the exception of one, reported that their relationship with their parents influenced the development of their eating disorder. These relationships were primarily characterized by feelings of inferiority, mistrust, loneliness, lack of acceptance, and lack of validation. The results of the master’s thesis can be valuable in the treatment and prevention of eating disorders for professionals working in the field, particularly in psychology, psychotherapy, and education. Additionally, the findings may serve as a useful resource for parents seeking to gain knowledge and understanding of the subject, helping them better comprehend the experiences of adolescents dealing with both eating disorders and perfectionism.

Ključne besede:eating disorders, perfectionism, adolescent, family relationship

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj