izpis_h1_title_alt

Vpliv hospitalizacije na rutine v vsakdanjem življenju pri osebah s težavami v duševnem zdravju
ID Marinič, Karolina (Avtor), ID Videmšek, Petra (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (2,92 MB)
MD5: E10F6224E1FDB9464F093BD8031AC5F0

Izvleček
Diplomsko delo se navezuje na tematiko hospitalizacij v psihiatrični bolnišnici, in sicer želim z raziskavo ugotoviti, kako hospitalizacija vpliva na rutine oseb s težavami v duševnem zdravju. V teoretičnem delu sem se navezala na teoretične koncepte, ki se navezujejo na duševno zdravje, duševno bolezen, hospitalizacijo v psihiatrični bolnišnici. Osredotočila sem se tudi na skupnostne službe, saj bodo sogovorniki raziskave osebe s težavami v duševnem zdravju, ki živijo v stanovanjski skupini organizacije Ozara. V nadaljevanju teoretičnega uvoda sem tudi opredelila pojem vsakdanjega življenja in rutin, teoretični del sem zaključila s temo rutin v psihiatričnih bolnišnicah, kar je tudi ključna teoretična podlaga za mojo raziskavo. Z raziskavo sem želela raziskati, kako hospitalizacija oseb s težavami v duševnem zdravju vpliva na njihove rutine, ki jih imajo v vsakdanjem življenju. Prav tako sem želela priti do ugotovitev, kako se spremenijo rutine uporabnikov ob vstopu v psihiatrično bolnišnico ter kako uporabniki doživljajo spremembe rutin. Želela sem tudi priti do odgovorov, kako poteka vzpostavljanje rutin po prihodu v domače okolje iz bolnišnice, s kakšnimi izzivi se ob tem srečujejo ter na kakšen način jih lahko podprejo strokovni delavci. V empiričnem delu sem predstavila ugotovitve, ki sem jih pridobila z metodo spraševanja na neslučajnostnem vzorcu sedmih sodelujočih v raziskavi. Spoznala sem, da so za večino oseb rutine zelo pomembne, saj jim dajejo občutek varnosti, reda in nadzora nad vsakdanom. Prav pozitivni občutki, ki jih imajo sogovorniki ob izvajanju rutin, so pomembni tudi za njihovo duševno zdravje, kar lahko pripomore k zmanjševanju kriz in lahko prepreči ponovno poslabšanje duševnega zdravja. S pomočjo raziskave sem tudi prišla do ugotovitve, da je imela hospitalizacija vpliv na rutine sogovornikov. Vpliv se je kazal predvsem v tem, da so se s hospitalizacijo določene rutine intervjuvancev prekinile, v bolnišnici so se vzpostavile nove rutine, ki so jih nekatere osebe tudi prenesle v domače okolje. Tako vstop v psihiatrično bolnišnico kot tudi prihod v domače okolje za sogovornike ni bil lahek korak, temveč so se srečevali s številnimi izzivi, zato je pri tem strokovna pomoč strokovnih delavk zelo pomembna. Rezultati raziskave so pomembni in koristni tako zame kot tudi za vse osebe s težavami v duševnem zdravju in strokovne delavke, ki delajo na področju duševnega zdravja.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:Rutine oseb s težavami v duševnem zdravju, hospitalizacija v psihiatrični bolnišnici, spremembe v rutinah, vpliv hospitalizacije na rutine.
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Organizacija:FSD - Fakulteta za socialno delo
Leto izida:2024
PID:20.500.12556/RUL-161016 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:06.09.2024
Število ogledov:112
Število prenosov:48
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The impact of hospitalization on daily life routines for people with mental health problems
Izvleček:
This thesis addresses the topic of hospitalization in a psychiatric hospital. Specifically, through this research, I aim to determine how hospitalization affects the routines of individuals with mental health issues. In the theoretical part, I focused on theoretical concepts related to mental health, mental illness, and hospitalization in a psychiatric hospital. I also emphasized community services, as the interviewees for the research are individuals with mental health issues living in a residential group of the Ozara organization. Further in the theoretical introduction, I defined the concept of daily life and routines, concluding the theoretical part with the topic of routines in psychiatric hospitals, which is also the key theoretical foundation for my research. The aim of the research was to explore how hospitalization affects the daily routines of individuals with mental health issues. I also sought to determine how users' routines change upon entering a psychiatric hospital and how they experience these changes. Additionally, I wanted to find out how routines are reestablished after returning home from the hospital, what challenges they face, and how professionals can support them in this process. In the empirical part, I presented the findings obtained through the method of inquiry with a non-random sample of seven participants in the research. I found that routines are very important to most individuals, as they provide a sense of security, order, and control over their daily lives. The positive feelings that participants associate with their routines are also significant for their mental health, contributing to crisis reduction and potentially preventing a relapse of mental health issues. The research also revealed that hospitalization had an impact on the participants' routines. This impact was mainly seen in the interruption of certain routines during hospitalization, the establishment of new routines in the hospital, some of which were carried over to the home environment. Both the entry into the psychiatric hospital and the return home were challenging steps for the participants, involving numerous challenges, making professional support crucial in these transitions. The research results are important and useful not only for me but also for all individuals with mental health issues and professionals working in the field of mental health.

Ključne besede:Daily routines of individuals with mental health issues, hospitalization in a psychiatric hospital, changes in routines, the impact of hospitalization on routines.

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj