izpis_h1_title_alt

Občutek nemoči pri zdravstvenih delavcih : diplomsko delo
ID Koren, Tilen (Avtor), ID Thaler, Darja (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Birk Tot, Karin (Komentor), ID Ovijač, Darja (Recenzent)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (483,93 KB)
MD5: 64E11E3C5681DDCD7F980BCA19887B87

Izvleček
Uvod: Zdravstveni delavci se pri skrbi za paciente pogosto srečujejo z občutkom nemoči. Ta občutek lahko pri zdravstvenih delavcih sproži dvom o koristnosti narejenih intervencij pri skrbi za pacienta, lahko pa se manifestira tudi kot občutek nekoristnosti njih samih. Področje dela zdravstvenih delavcev je iz leta v leto bolj kompleksno in zahtevno. Odkrivamo nove bolezni, za katere zdravljenja še ne poznamo. Ukrepanje zdravstvenih delavcev je ključnega pomena za zdravljenje in izboljšanje stanja pacientov, vendar se lahko zgodi, da njihova prizadevanja niso vedno uspešna. Razlogi za to so lahko številčni. Pri tem pa se lahko počutijo nemočno in premagano. Vse to pa vpliva na njihovo nadaljnje delo, počutje, zdravstveno stanje in namen nadaljnjega opravljanja dela v poklicu. Namen: Namen diplomskega dela je s pregledom strokovne in znanstvene literature raziskati in opredeliti občutek nemoči ter spoznati, v katerih situacijah zdravstveni delavci občutijo občutek nemoči in kako se z njim spopadajo. Metode dela: V diplomskem delu je uporabljena deskriptivna metoda dela s pregledom strokovne in znanstvene literature v slovenskem in angleškem jeziku. Literaturo smo iskali v podatkovnih bazah PubMed in CINAHL ter CINAHL ULTIMATE. Rezultati: Na različnih področjih dela in v različnih profesijah in strokah zdravstveni delavci pogosto doživljajo občutek nemoči, ki na njih deluje kot stresni faktor. Razprava in zaključek: Zavedanje pomena našega dela in skrbi za pacienta je kljub občasnim neuspehom izrednega pomena. Nemoč se pojavlja pri različnih profilih in na vse deluje obremenjujoče. Predvidevamo, da bo v prihodnosti občutek vselej bolj aktualen. Zavedati se moramo, da ni vedno vse v naši moči, da bi dano situacijo spremenili na bolje.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:diplomska dela, zdravstvena nega, doživljanje, zdravstveni delavci, stres, delovno okolje
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:ZF - Zdravstvena fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[T. Koren]
Leto izida:2024
Št. strani:23 str.
PID:20.500.12556/RUL-159313 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:616-083
COBISS.SI-ID:201039363 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:06.07.2024
Število ogledov:299
Število prenosov:67
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Feeling of helplessness among healthcare workers : diploma work
Izvleček:
Introduction: Healthcare workers often face feelings of helplessness when caring for patients. This feeling can cause them to doubt the usefulness of the interventions they perform for the patient, and it can also manifest as a sense of their own worthlessness. The field of healthcare is becoming more complex and demanding each year. We are discovering new diseases for which we do not yet know the treatments. Healthcare workers play a vital role in treating and improving patient conditions; nevertheless, their efforts do not always yield success. There can be many reasons for this. Consequently, they may feel helpless and overwhelmed. All of this affects their continued work, well-being, health status, and intention to remain in the profession. Purpose: The purpose of this thesis is to explore and define the feeling of helplessness by reviewing professional and scientific literature, and to understand in which situations healthcare workers experience this feeling and how they cope with it. Methods: The descriptive method of work was used in this thesis, with a review of professional and scientific literature in both Slovenian and English language. Literature was searched in the PubMed, CINAHL, and CINAHL ULTIMATE databases. Results: In various fields of work and across different professions and disciplines, healthcare workers frequently experience feelings of helplessness, which serves as a significant source of stress for them. Discussion and Conclusion: Awareness of the importance of our work and patient care is of utmost importance despite occasional failures. Helplessness occurs in different profiles and is burdensome for everyone. We anticipate that this feeling will become increasingly relevant in the future. We must recognize that not everything is always within our power to improve the given situation.

Ključne besede:diploma theses, nursing care, perception, healthcare workers, stress, work environment

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj