izpis_h1_title_alt

Idejna zasnova medgeneracijske soseske za Bežigradom
ID Opara, Jure (Avtor), ID Ifko, Sonja (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Petrovčič, Simon (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (16,65 MB)
MD5: FB2D8BFC4F891ECD5F65DE68919B7C50
.jpgJPG - Priloga, prenos (7,79 MB)
MD5: A10664BFF986D85A70F87D4265475D0C
.jpgJPG - Priloga, prenos (841,35 KB)
MD5: 442A6DC5B68438608AF5B1EB92D2151F
To gradivo ima še več datotek. Celoten seznam je na voljo spodaj.

Izvleček
Zahodne družbe se spopadajo s staranjem prebivalstva in z zmanjševanjem rodnosti, hkrati pa se življenjska doba podaljšuje. Danes se staramo drugače, kot smo se v preteklosti, zato stare prakse velikokrat niso več primerne. Ko pomislimo na bivanje starejših, pogosto pomislimo le na domove za starejše, vendar pa institucionalizirane oblike že danes predstavljajo le majhen del oskrbe in v prihodnosti ne bodo mogle zadostiti potrebam starajoče se populacije. Pojavlja se vprašanje, ali je prihodnost oskrbe starejših v povečevanju institucionalnih oblik ali v iskanju novih modelov in praks, ki so že prisotne na Zahodu. Pogosto se projektira za abstraktnega idealiziranega uporabnika, ki pa žal ne obstaja. S pravim pristopom lahko arhitekti pomagamo pri iskanju odgovorov na izzive starejše populacije. Projektirati in graditi moramo tako, da bo grajeno okolje uporabno za ljudi vseh generacij brez potrebe po kasnejših dragih prilagoditvah. Prostor mora biti vključujoč in spoštljiv do vsakega uporabnika in mu mora hkrati dajati občutek suverenosti. Nova soseska je umeščena v urbano okolje mestne četrti Bežigrad. Glavni program nove soseske zavzemajo oskrbovana in prilagojena stanovanja, namenjena starejšim in tudi drugim generacijam. Vrzel za del starejših, ki niso sposobni živeti sami, pa zapolnjujejo gospodinjske skupnosti. V sosesko je kot vezivno tkivo umeščen tudi dnevni center za starejše s kavarno, restavracijo in skupnimi prostori, ki so namenjeni uporabnikom novonastale soseske in širše okolice. Arhitekturna zasnova soseske je zasnovana z mislijo na raznolike uporabnike z različnimi načini bivanja, tlorisi, zato omogočajo prilagodljivost in kasnejše preproste spremembe.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:staranje, medgeneracijsko sožitje, stanovanjska soseska, Ljubljana
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:FA - Fakulteta za arhitekturo
Leto izida:2024
PID:20.500.12556/RUL-159086 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:202093059 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:29.06.2024
Število ogledov:104
Število prenosov:218
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Conceptual design for an intergenerational community in Bežigrad
Izvleček:
Western societies are faced with a rapidly ageing population and declining birth rates, while at the same time life expectancy is increasing. We age differently today than we did in the past, so many times old solutions are no longer useful in practice. Often, when we think of senior housing, we think only of nursing homes, but institutionalised forms already represent only a small part of care today and will not be able to meet the needs of an ageing population in the future. The question arises whether the future of care for the elderly lies in increasing institutional forms or in finding new models and practices that are already present in the West. Buildings are often designed for an idealized user that unfortunately does not exist. Architects, with the right approach, can address challenges posed by an ageing population. We must design and build environments usable by all generations, inclusive and respectful, fostering a sense of sovereignty for each user. The new intergenerational community in Bežigrad district offers sheltered housing and household communities for the elderly, alongside housing for younger generations. It includes a daycare center with café and restaurant, catering to both the local residents and the broader community. With flexible apartment layouts, the neighborhood accommodates diverse living styles and allows for easy modifications in the future.

Ključne besede:ageing, intergenerational coexistence, residential neighbourhood, Ljubljana

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Datoteke

Podatki se nalagajo...

Nazaj