Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Doživljanje travmatske navezanosti pri posameznikih z izkušnjo zlorabe v otroštvu : magistrsko delo
ID
Cergol, Tanja
(
Avtor
),
ID
Jerebic, Sara
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(847,68 KB)
MD5: 911C232C9FE6EC6C2DCF9D5096446600
Galerija slik
Izvleček
V magistrskem delu avtorica raziskuje doživljanje travmatske navezanosti v nasilnem partnerskem odnosu pri posameznikih, ki so doživeli zlorabo v otroštvu. Magistrsko delo je razdeljeno na dva dela, in sicer na teoretični in empirični del. V teoretičnem delu poglobljeno raziskuje zlorabo v otroštvu, njene posledice na duševnost in oblikovanje odnosov. V empiričnem delu je predstavljena raziskava, v kateri je sodelovalo sedem udeležencev, katerih je bila povprečna starost 41,3 leta. Večina udeležencev v raziskavi so doživljali otroštvo kot obdobje nevidnosti, osamljenosti in zanemarjanja s strani staršev. Z izjemo enega udeleženca, kateri opisuje svoje otroštvo kot dokaj stabilno, vendar z občutki, odgovornosti za stvari, katerim ni bil dorasel. Večina udeležencev pojasnjuje, da so bili starši včasih dostopni in prijazni, vendar večinoma nedostopni in nedosledni. Kot otroci so se počutili krive in so se sramovali svojih potreb, kar je vodilo v vzpostavitev destruktivnih vzorcev v odnosih. Raziskava tudi razkriva, da se udeleženci zavedajo, da so v zlorabljajočem odnosu, vendar težko prepoznajo, da se pravzaprav nahajajo v nasilnem partnerskem razmerju in da imajo izbiro. Živijo v prepričanju, da ni izhoda in se bojijo, da bi zapustitev odnosa prinesla hujše posledice kot vztrajanje v njem. Udeleženci tako živi v svojem svetu, v sanjah, v neki iluziji za trenutek prijaznosti, ki jo dobi s strani nasilneža. Za vsak neljub dogodek najdejo opravičilo in se prepričujejo, da imajo možnost oditi, ter se ne vidijo kot žrtve.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
travmatska navezanost
,
zloraba v otroštvu
,
nasilje
,
partnerski odnos
Vrsta gradiva:
Magistrsko delo/naloga
Tipologija:
2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:
TEOF - Teološka fakulteta
Kraj izida:
Ljubljana ; Maribor
Založnik:
[T. Cergol Potočnik]
Leto izida:
2024
Št. strani:
V, 86, II str.
PID:
20.500.12556/RUL-158923
UDK:
159.97:159.922.73(043.2)
COBISS.SI-ID:
203720451
Datum objave v RUL:
22.06.2024
Število ogledov:
624
Število prenosov:
67
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Experiencing traumatic attachment in individuals with a history of childhood abuse
Izvleček:
In the master's thesis, the author explores the experience of traumatic attachment in a violent partner relationship in individuals who have experienced childhood abuse. The master's thesis is divided into two parts: a theoretical and an empirical part. The theoretical part explores in-depth childhood abuse, its consequences on the psyche, and the formation of relationships. The empirical part presents a study involving seven participants with an average age of 41,3 years. Most of the study participants experienced childhood as a period of invisibility, loneliness, and neglect by their parents, with the exception of one participant, who described his childhood as fairly stable but with feelings of responsibility for things he was not up to. Most participants explained that parents were sometimes approachable and kind but mostly inaccessible and inconsistent. As children, they felt guilty and ashamed of their needs, which led to the establishment of destructive patterns in relationships. The research also reveals that participants are aware that they are in an abusive relationship but find it difficult to recognize that they are actually in an abusive relationship and that they have a choice. They live in the belief that there is no way out and fear that leaving the relationship would bring worse consequences than staying in it. The participants thus live in their world, in a dream, in an illusion of a moment of kindness they receive from the abuser. They find an excuse for every unpleasant event and convince themselves they have a chance to leave and not see themselves as victims.
Ključne besede:
traumatic attachment
,
childhood abuse
,
violence
,
partner relationship
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj