Populizem, ki temelji na dikotomiji med ljudstvom in koruptivnimi elitami, izziva tradicionalno ravnovesje moči, kar lahko pomembno vpliva na neodvisnost in nepristranskost sodstva. V mnogih primerih populistična gibanja poskušajo spodkopavati avtoriteto sodnih institucij in oslabiti njihovo sposobnost delovanja, kot učinkovite protiuteži izvršilni veji oblasti. Raziskava raziskuje vpliv populističnih gibanj na sodstvo, pri čemer se osredotoča na Argentino in Italijo v obdobjih Kirchnerizma in Berlusconizma.
Diplomsko delo si prizadeva ugotoviti vrsto populizma, ki sta ga uporabila oba populistična gibanja, vzorce vpliva v odnosu med izvršilno in sodno vejo oblastjo ter njegov vpliv na neodvisnost sodstva. Raziskava upravičuje svoj pomen s poudarjanjem potrebe po ohranitvi integritete sodstva v sredini populističnih izzivov.
Uporabljeni sta bili dve raziskovalni metodi. Deskriptivna metoda za opis teorije delitve oblasti, oblike vladavine, vrste populizma in strategije tega zadnjega pojava v odnosu do sodstva. Z analitično metodo smo primerjali vpliv teh gibanj na neodvisnost sodstva. Raziskava izpostavlja posebne strategije in akcije teh gibanj, ki so vplivala na pravosodna sistema Argentine in Italije. Na koncu prispeva k razumevanju populističnega vpliva na demokratične institucije, zlasti sodstvo, hkrati pa ugotavlja omejitve in predlaga poti za prihodnje raziskave.
|