izpis_h1_title_alt

Delo nosečih radioloških inženirk na radioloških diagnostikah : diplomsko delo
ID Gračner, Nina (Avtor), ID Pinter, Matic (Avtor), ID Mekiš, Nejc (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Dolenc, Laura (Komentor), ID Starc, Tina (Recenzent)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (2,08 MB)
MD5: F13C560E38563D64B8A9A591CA46CCEA

Izvleček
Uvod: Med nosečnostjo se radiološke inženirke srečujejo z različnimi nevarnostmi, kot so stres, bolnišnične okužbe, fizični napor ter tudi izpostavljenost ionizirajočem sevanju. Zato je potrebno, da je področje dela urejeno s strani zakonodaje. To področje ureja Zakon o varstvu pred ionizirajočim sevanjem ter jedrski varnosti, ki navaja, da mora biti za nerojenega otroka enako poskrbljeno, kot za ostale posameznike iz prebivalstva. Namen: Namen diplomske naloge je predstaviti pogoje dela nosečnic na radioloških diagnostikah, zakonodajo na tem področju in kakšne so njihove možnosti dela med nosečnostjo. Metode dela: V diplomski nalogi smo uporabili opisno in kvantitativno metodo dela. Uporabljen merski inštrument je bil anketni vprašalnik. V vzorec so bile vključene radiološke inženirke, članice Strokovnega združenja radioloških inženirjev Slovenije. Rezultati: Na podlagi pridobljenih rezultatov smo ugotovili, da kljub temu da je bila anketa poslana vsem članom ZDRI, so na anketo večinoma odgovorile že noseče radiološke inženirke in da je bilo dovolj, da so sporočilo o nosečnosti ustno predale nadrejenemu. Veliko anketirank je tudi imelo možnost o odločitvi o nadaljnjem delu in da so se v večini odločile za delo brez ionizirajočega sevanja, predvsem zaradi preventive in strahu, da se pri plodu razvijejo nepravilnosti. Noseče delavke, ki pa niso imele možnosti o odločitvi, kje bi delale, pa so kot razlog navedle, da zato, ker so jih avtomatsko prestavili na drugo delovno mesto. Ker pa so na anketo odgovarjale tudi delavke, ki še niso bile noseče, smo tudi njih povprašali o tem, kako bi se one odločile, če bi bile noseče in bi se vse odločile za delo brez ionizirajočega sevanja. Razprava in zaključek: V literaturi je navedeno, da je za nosečo radiološko inženirko najbolj priporočljivo, da nadaljuje delo brez izpostavljanja ionizirajočem sevanju. Tako so se v večini tudi odločile anketiranke, tiste, ki pa še niso bile noseče, pa so odgovorile, da bi storile enako. Opazili smo, da se v Sloveniji ne uporablja dodaten dozimeter v višini trebuha, ki pomaga pri natančnejši oceni doze na plod, kar se izvaja v nekaterih tujih državah. Ugotovili smo tudi, da je neurejen način sporočanja in dokazovanja nosečnosti nadrejenim, saj so le-to sporočale različno. Naš predlog je, da bi se lahko to v prihodnosti uredilo ter poenotilo.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:diplomska dela, radiološka tehnologija, nosečnost, ionizirajoče sevanje, izpostavljenost ploda, varstvo pred sevanjem, učinki ionizirajočega sevanja
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:ZF - Zdravstvena fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[N. Gračner ; M. Pinter]
Leto izida:2023
Št. strani:34 str., [6] str. pril.
PID:20.500.12556/RUL-153536 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:616-07
COBISS.SI-ID:180868355 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:13.01.2024
Število ogledov:224
Število prenosov:86
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Pregnant radiographers working in diagnostic radiology : diploma work
Izvleček:
Introduction: During pregnancy, women radiographers often face a variety of harmful factors, like stress, hospital-acquired infections, physical strain and also exposure to ionising radiation. Because of that it is nimportant that this region of health work is organised by certain laws. This field in perticularis arranged by The law of radiation safety and nuclear safety, which represents that the care for an unborn child should be the same as for an adult human. Purpose: The purpose of this diploma work is present the work conditions of pregnant radiographers on diagnostics, the law that organises this field of work and the options that they have after they found out about the pregnancy. Methods: A descriptive and quantitavie methods were used . We gathered the information with a survey in a form of a web questionnaire. Results: After gathering the results we found out that even though the survey was sent to all the members of the Professional Association of Radiological Engineers, we mostly got answers from radiology technologists who were already pregnant and that it was enought for them to inform their superiors verbally about their pregnancy. A lot of them then had a chance to decide about their further work n the diagnostics. The majority decided to work without radiation because of the chance of irregulations occurance on the unborn child. The ones that did not have the chance to decide, wrote that it was because of them being automaticly transfered to an another work space. In the end we asked all the women radiographers who were not pregnant yet, how would they decide about their further work, if they were pregnant. They all answered that they would choose to work without exposure to ionising radiation. Discussion and conclusion: In the literature it is written that the best choice for them is that they are transfered to a work space without ionising radiation. That was actualy the case with our respondents. We then found out that in Slovenia pregnant radiographers don't get an extra dosimeter on the height of their stomach, that would help estemate the dose affecting the fetus. That is used in different foreign countries. We also aknowladged that there is an unorganised system when it comes to informing the superiors about the pregnancy, because women radographers in Slovenia did it in a variety of ways. We suggest that this have to be sorted out in the future.

Ključne besede:diploma theses, radiologic technology, pregnancy, ionising radiation, fetus exposure, radiation protection, effects of ionising radiation

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj