izpis_h1_title_alt

Vloga socialnega dela iz perspektive dezinstitucionalizacije: primer zavoda Dom na Krasu
ID Petrena, Ana (Author), ID Urek, Mojca (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (2,05 MB)
MD5: F9007D6A919D4D29DCDBCFFF64EA616B

Abstract
Dezinstitucionalizacija je proces, o katerem se govori že vrsto let, spremembe v tej smeri pa so relativno majhne in predvsem počasne. Primer dobre prakse je Dom na Krasu, ki je trenutno v procesu preobrazbe, njihovo delo v smeri dezinstitucionalizacije pa napreduje. Vlogo pri tem imajo tudi socialne delavke, ki so zaposlene v socialno varstvenem zavodu Dom na Krasu, zato je pomembno, da nagovorimo tudi njihove izkušnje. V svoji diplomski nalogi sem raziskovala vlogo socialnih delavk oz. vlogo socialnega dela pri dezinstitucionalizaciji. V teoretičnem delu diplomskega dela sem naslovila totalne institucije in s totalnimi institucijami povezano socialno delo oz. delo z uporabniki, ki imajo težave v duševnem zdravju. Nato sem opisala metode socialnega dela, ki so v ospredju pri delu v zavodu in konkretno pri socialnem delu v smeri dezinstitucionalizacije. Opredelila sem tudi samo dezinstitucionalizacijo ter se osredotočila na dezinstitucionalizacijo v Sloveniji. Z dezinstitucionalizacijo so močno povezane skupnostne službe in skupnostne oblike bivanja, zato sem predstavila tudi to tematiko. Nazadnje sem se dotaknila konkretno Doma na Krasu in projekta preobrazbe. Raziskovala sem s pomočjo kvalitativne raziskave, za pridobivanje podatkov pa sem izvedla šest delno standardiziranih intervjujev s socialnimi delavkami iz zavoda Dom na Krasu. Merski instrument, ki sem ga pri tem uporabila, so bile smernice za intervju. Pridobljene podatke sem kvalitativno analizirala in zapisala rezultate. Ugotovila sem, da socialne delavke s socialnim delom lahko doprinesejo k dezinstitucionalizaciji, je pa doprinos odvisen od več dejavnikov. Na koncu sem podala tudi predloge za še boljše delo v smeri dezinstitucionalizacije.

Language:Slovenian
Keywords:dezinstitucionalizacija, metode socialnega dela, skupnostne službe, projekt preobrazbe, Dom na Krasu
Work type:Bachelor thesis/paper
Organization:FSD - Faculty of Social Work
Year:2023
PID:20.500.12556/RUL-149042 This link opens in a new window
Publication date in RUL:02.09.2023
Views:739
Downloads:21
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:The Role of Social Work from the Perspective of Deinstitutionalization: the Case of the Institution Dom na Krasu
Abstract:
Deinstitutionalization is a process that has been talked about for many years, but changes in this direction are relatively small and mostly slow. An example of good practice is Dom na Krasu, which is currently in the process of transformation and their work in the direction of deinstitutionalization is progressing. The social workers who are employed in the social institution Dom na Krasu also have a role in this, so it is important to address their experiences as well. In my graduation thesis, I researched the role of social workers and the role of social work in deinstitutionalization. In the theoretical part I addressed the total institutions and total institutions related to social work, and the work with users who have mental health problems. Then I described the methods of social work that are in the foreground when working in an institution, and specifically in social work heading to deinstitutionalization. I also defined deinstitutionalization itself and focused on deinstitutionalization in Slovenia. Community services and community forms of living are strongly related to deinstitutionalization, which is why I presented this topic as well. Finally, I focused specifically on Dom na Krasu and their transformation project. I used a qualitative research and conducted six partially standardized interviews with social workers from the Dom na Krasu institution to obtain data. I used the interview guidelines as the measuring instrument. I qualitatively analyzed the obtained data and wrote down the results. I found out that social workers can contribute to deinstitutionalization through social work, but the contribution depends on several factors. At the end, I made suggestions for better work in the direction of deinstitutionalization.

Keywords:deinstitutionalization, social work, methods of social work, community services, transformation project, Dom na Krasu

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back