Ferofluidi so koloidne suspenzije magnetnih nanodelcev v tekočini. Feromagnetna ureditev - s spontano magnetizacijo v odsotnosti zunanjih polj - je bila opisana kot sistem trajno magnetnih nanodelcev, suspendiranih v n-butanolu, dovolj koncentriranih, da preidejo v nematsko fazo.
Tak material tvori magnetne domenske strukture, podobne tistim pri feromagnetih v trdni snovi. Z optimizacijo osnovnih interakcij smo zmanjšali mejno koncentracijo za nematsko urejanje. Optimiziran material omogoča ponovljivo in nadzorovano analizo domenskih struktur in dinamike njihovega nastajanja, pri čemer se domene oblikujejo na časovni skali reda sekund. Poleg tega smo z diferencialno dinamično mikroskopijo preučili vpliv zunanjega magnetnega polja na osnovne fluktuacije nematskega direktorja znotraj posamične domene. S pomočjo rezultatov lahko ocenimo spontano magnetizacijo ferofluida v odsotnosti zunanjih magnetnih polj.
V oscilirajočem magnetnem polju ploščice pri nizkih frekvencah sledijo magnetnemu polju, pri dovolj visokem polju in frekvenci pa težijo k oblikovanju črt. Črtast režim smo preučili z optičnimi metodami ter z metodami rentgenskega in nevtronskega sipanja. S tem smo pridobili vpogled v kolektivno obnašanje gradnikov v oscilirajočih magnetnih poljih.
Anizotropna oblika ploščic ter povezava med magnetnimi in optičnimi lastnostmi privede do učinka urejanja v tekočinskem toku. Analizirali smo vpliv toka na nastanek neničelne skupne magnetizacije, ki povzroči merljiv skok gostote magnetnega polja zunaj kapilare, po kateri je tekla suspenzija, in obratno, vpliv zunanjega magnetnega polja na hitrost toka.
|