izpis_h1_title_alt

Učinek udarnih globinskih valov pri pacientih s plantarnim fasciitisom: pregled literature : diplomsko delo
ID Popelar, Maj (Avtor), ID Vauhnik, Renata (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Hlebš, Sonja (Recenzent)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (830,86 KB)
MD5: 78BE289332E7DBE86B15121107562ABF

Izvleček
Uvod: Plantarni fasciitis je posledica degenerativnih in vnetnih sprememb na izvoru plantarne fascije, za katerega je značilna intenzivna ostra bolečina v medialnem plantarnem delu pete, ki se pojavi zjutraj ob prvih korakih, po daljši neaktivnosti ali dolgotrajni obremenitvi stopala. Zdravljenje plantarnega fasciitisa je predvsem konzervativno, s počitkom in hlajenjem za zmanjševanje bolečine. Uporabljajo se tudi druge metode, kot so vaje za raztezanje, elektroterapija, terapija z laserjem, ultrazvok, ortopedski vložki za v čevlje po meri in injekcijska terapija s kortikosteroidi, trombocitno plazmo in proloterapija. Pred kratkim se je za zdravljenje mišično-skeletnih okvar začela uporabljati obetavna neinvazivna metoda z udarnimi globinskimi valovi, ki se učinkovito spopada s plantarnim fasciitisom. Namen: Namen diplomske naloge je s pregledom literature analizirati učinkovitost uporabe udarnih globinskih valov pri pacientih s plantarnim fasciitisom. Metode dela: Iskanje literature, ki smo jo analizirali, je potekalo v podatkovni bazi PubMed. Glavni vključitveni kriteriji so bili: raziskave, objavljene med letoma 2017 in 2022, raziskave v angleškem jeziku, preiskovanci s plantarnim fasciitisom, uporaba fokusnih ali radialnih udarnih globinskih valov. Rezultati: Glede na vključitvene kriterije je bilo v pregled literature vključenih pet raziskav. V raziskavah so merili učinke na bolečino in funkcijo stopala pacientov s plantarnim fasciitisom. Rezultati so pokazali predvsem kratkoročno statistično pomembno izboljšanje bolečine in funkcije stopala pacientov. Bolečina se je kratkoročno zmanjšala iz 7,4 na 4,5 na vizualni analogni lestvici, dolgoročno pa skoraj ni bilo spremembe, vendar je do zmanjšanja bolečine prišlo iz 6,9 na 6,2 na vizualni analogni lestvici. Funkcija stopala se je kratkoročno izboljšala iz 75,8 na 53,8, dolgoročno skoraj ni prišlo do sprememb, vendar je prišlo do izboljšanja iz 84,4 na 78,3 točke po funkcijskem indeksu za stopalo. Razprava in zaključek: Udarni globinski valovi z visoko jakostjo (maksimalna jakost, ki jo pacient lahko tolerira) in vsaj 7 terapij so se kratkoročno izkazali za učinkovito in varno zdravljene plantarnega fasciitisa. Ker v nobeni raziskavi ni prišlo do popolnega izboljšanja stanja, se priporoča terapijo kombinirati z ostalimi fizioterapevtskimi postopki. V primeru, da se stanje ne izboljšuje, je priporočljiva uporaba injekcijskih terapij kortikosteroidov, trombocitne plazme ali proloterapija. V prihodnjih raziskavah bi bilo treba vključiti večje število preiskovancev, vključiti skupino s placebom ali skupino, ki ne prejema nobenih oblik zdravljenja in daljšega časovnega spremljanja učinkov terapij.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:diplomska dela, fizioterapija, plantarni fasciitis, terapija z udarnimi globinski valovi
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:ZF - Zdravstvena fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[M. Popelar]
Leto izida:2023
Št. strani:29 str., [3] str. pril.
PID:20.500.12556/RUL-146359 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:615.8
COBISS.SI-ID:154153475 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:25.05.2023
Število ogledov:769
Število prenosov:182
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Effect of extracorporeal shock wave therapy in patients with plantar fasciitis: literature review : diploma work
Izvleček:
Introduction: Plantar fasciitis is a result of degenerative and inflammatory changes at the origin of the plantar fascia and is characterized by intense, sharp pain in the medial plantar part of the heel, which occurs in the morning at first steps, after prolonged inactivity, or after prolonged stress on the foot. Treatment of plantar fasciitis is mainly conservative, with rest and cooling to reduce pain. Other methods, such as stretching exercises, electrotherapy, laser therapy, ultrasound, custom foot orthotics, and injection therapy with corticosteroids, platelet-rich plasma, and prolotherapy, are also used. Recently, a promising non-invasive deep shockwave method has been introduced for the treatment of musculoskeletal disorders, effectively tackling plantar fasciitis. Purpose: The aim of this diploma is to analyze the efficacy of shockwave therapy in patients with plantar fasciitis by reviewing the literature. Methods: The literature we analyzed was searched in the PubMed database. The main inclusion criteria were: studies published between 2017 and 2022; English-language studies; subjects with plantar fasciitis; and use of focal or radial depth shock waves. Results: According to the inclusion criteria, five studies were included in the literature review. Studies have measured the effects on pain and foot function in patients with plantar fasciitis. The results showed a statistically significant improvement in patients' pain and foot function, especially in the short term. Pain decreased from 7.4 to 4.5 on the Visual Analogue Scale in the short term, and there was almost no change in the long term, but there was a decrease in pain from 6.9 to 6.2 on the visual analogue scale. Foot function improved from 75.8 to 53.8 in the short term, with almost no change in the long term, but there was an improvement from 84.4 to 78.3 points on the Foot Function Index. Discussion and conclusion: High-energy shockwaves (the maximum intensity the patient can tolerate) and at least seven treatments have been shown to be effective and safe in the short term for the treatment of plantar fasciitis. Because no studies have shown that the condition improves completely, it is recommended that the therapy be combined with other physiotherapy treatments. If the condition does not improve, injectable corticosteroid therapy, platelet-rich plasma therapy, or prolotherapy are recommended. Future studies should include a larger number of subjects, a placebo group or a no-treatment group, and a longer-term follow-up of the effects of the treatments.

Ključne besede:diploma theses, physiotherapy, plantar fasciitis, extracorporeal shock waves therapy

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj