Terapevtski odziv metastatskega, na kastracijo rezistentnega raka prostate (mKRRP) je odvisen od razvoja rezistence. Različne ravni rezistence na terapijo privedejo do heterogenosti v odzivu na zdravljenje – z nekaterimi metastatskimi lezijami ali samo deli lezij, ki se odzivajo, in nekaterimi, ki se ne. Preučevanje heterogenosti v odzivu na zdravljenje lahko pomembno vpliva na optimizacijo strategij zdravljenja.
Splošni cilj doktorske dizertacije je bil preučiti razvoj rezistence in heterogenost odziva na zdravljenje pri bolnikih z mKRRP tekom zdravljenja. Za dosego omenjenega cilja smo razvili enostaven računalniški model od zgoraj navzdol, osnovan na molekularnih slikovnih podatkih bolnikov z mKRRP, zdravljenih z zdravilom prvega (mKRRP-1) in neprvega izbora (mKRRP-2). Z navadnimi diferencialnimi enačbami smo simulirali dinamiko posameznih lezij, njihov odziv in nastajanje novih lezij. Model vsebuje le ključne kinetične parametre, ki opisujejo rast lezij, intrinzično in pridobljeno rezistenco, pojavnost novi lezij in učinkovitost terapije.
S preučevanjem evolucije rezistence in heterogenosti odziva na zdravljenje smo izluščili delež lezij, v katerih so prisotne le rezistentne celice, in delež na terapijo neugodno odzivajočih lezij. Pri bolnikih z mKKRP-1 je bil delež na terapijo neugodno odzivajočih lezij tudi po 30 mesecih zdravljenja nizek (mediana=0.45), medtem ko je bil delež lezij, v katerih so prisotne le rezistentne celice visok (mediana=0.96) že po 18 mesecih zdravljenja. Za večino bolnikov z mKRRP-2 je bil že po 5 mesecih zdravljenja napovedan visok delež tako na terapijo neugodno odzivajočih lezij (mediana=0.68) kot tudi lezij, v katerih so prisotne le rezistentne celice (mediana=1). Rezultati nakazujejo, da obstajajo lezije, ki se ugodno odzivajo na zdravljenje, a sestojijo le iz rezistentnih celic.
Pokazali smo, da naš računalniški model lahko prepozna lezije, ki so rezistentne na terapijo, še preden le-te kažejo klinične znake napredovanja. Takšne lezije bi morale prejeti dodatno ali novo zdravilo, preden kažejo znake napredovanja. Naši rezultati potrebujejo nadaljnjo potrditev v neodvisnih kliničnih študijah.
|