Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Uporaba hranilnikov električne energije za povečanje samooskrbe gospodinjstev
ID
PRIMOŽIČ, JERNEJ
(
Avtor
),
ID
Blažič, Boštjan
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(1,51 MB)
MD5: 01E48DCD5F02D25FE7EAC63D0A962CBE
Galerija slik
Izvleček
V tem dokumentu je predstavljeno zaključno diplomsko delo z naslovom: Uporaba hranilnikov električne energije za povečanje samooskrbe gospodinjstva. Namen diplomskega dela je predstaviti težave sončnih elektrarn, ki jih uporabljajo gospodinjstva, in ponuditi možne rešitve. V Sloveniji imamo velik delež sončnih elektrarn na strehi in v zadnjih letih se je povpraševanje za njih še povečalo. Za gospodinjstvo imamo na voljo dva različna sistema sončnih elektrarn. Način proizvodnje se ne spremeni, razlika je v načinu shranjevanja proizvedene energije. To sta otočno delovanje in delovanje po neto meritvah (v nadaljevanju net metering). Net metering sistem sončne elektrarne ne vsebuje lokalnega hranilnika električne energije. Presežek proizvedene električne energije zato pošilja v omrežje, kar pa povzroča dvigovanje napetosti na distribuciji in se nato odraža kot velik problem za operaterje omrežja, ki morajo vsem odjemalcem zagotavljati visoko kakovost oskrbe z električno energijo. Sončna elektrarna na princip delovanja net metering tako vpliva na celotno omrežje, saj je z njim povezana. Otočno delovanje je ločeno in ne povzroča teh problemov, vendar pa je potrebno pri samostojni proizvodnji in porabi električne energije imeti hranilnik energije, saj nimamo konstantne proizvodnje s sončnimi elektrarnami. Sončne elektrarne delujejo le podnevi ob določenih vremenskih pogojih, ki so ugodni za proizvodnjo – sončno vreme, brez oblačnosti in zmerne temperature. Previsoke temperature na proizvodnjo vplivajo negativno. Za ta namen sem izdelal algoritem, ki preračuna potrebno kapaciteto hranilnika, ki ga potrebujemo za samostojno obratovanje nekega gospodinjstva. Preko algoritma dokažemo, da se samooskrbno delovanje v Sloveniji za navadnega gospodinjskega odjemalca ekonomsko in tehnično ne izplača, je pa ekonomsko in tehnično izvedljivo delovanje v določenem času leta.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
Ključne besede: sončna elektrarna
,
baterijski hranilnik
,
nasičenost omrežja
,
algoritem.
Vrsta gradiva:
Diplomsko delo/naloga
Organizacija:
FE - Fakulteta za elektrotehniko
Leto izida:
2022
PID:
20.500.12556/RUL-139923
COBISS.SI-ID:
120718595
Datum objave v RUL:
08.09.2022
Število ogledov:
1270
Število prenosov:
164
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Use of electricity storage to increase household self-sufficiency
Izvleček:
This thesis describes the problem of having a big percentage of solar plants on the grid. It can cause problems like high saturating of the grid. It can create situations that forces grid operators to change and downgrade power of plants that are controllable. That results in change quality of electric energy. We can change this by changing these plants from Net metering to off grid plants. But for them to be able to work through all year we must know how much of batteries we must install. For that reason, I designed an algorithm that calculates this. It can calculate for whole year, and it can be changed to calculate for bigger or smaller time window. This thesis contain description why there is not economically speaking good to have off grid solar plant for one consumer. However, that fact there is one option where off grid is economical and even better than being connected to the grid. We can say with certain that having a solar panel is creating new challenges for energy engineer but there are solutions that are in place to prevent any big problem. In developing a high percentage of green energy production there must be place for solar plants.
Ključne besede:
Keywords: algorithm
,
battery
,
off-grid
,
saturating
,
net metering.
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj