izpis_h1_title_alt

What factors influence the survival of subsidised start-ups for the unemployed in Slovakia?
ID Pisár, Peter (Avtor), ID Mertinková, Alexandra (Avtor), ID Šipikal, Miroslav (Avtor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (608,19 KB)
MD5: 079BA465727CAA61FC900CDB113D47F9
URLURL - Izvorni URL, za dostop obiščite http://cepar.fu.uni-lj.si/index.php/CEPAR/article/view/537 Povezava se odpre v novem oknu
URLURL - Izvorni URL, za dostop obiščite https://cepar.fu.uni-lj.si/index.php/CEPAR/article/view/542 Povezava se odpre v novem oknu
Opis: Pristajalna stran s povzetki v slovenščini za celotno številko revije.

Izvleček
Purpose: The aim of the paper is to analyse the factors of sustainability of the public policy subsidising start-ups for the unemployed in Slovakia. Design/Methodology/Approach: The analysis assesses the sustainability of subsidies in the period 2012-2016 based on data provided by the Ministry of Labour and Social Affairs. Logistic regression was used to identify the key factors. Findings: Research shows that in times of economic growth, policies to support the self-employment of the unemployed are a particularly effective form of active labour market policy, especially in the more developed regions. On the contrary, when serving as a business support tool, they lead to very low survival rates of the subsidised companies compared to results of other studies. In terms of factors affecting this sustainability, the length of unemployment, the amount of support, as well as regional characteristics emerge as the most significant. Practical implications: The results allow for a better definition of the conditions for providing subsidies to the unemployed to start a business in the future, while also showing that this instrument leads to employment retention rather than to the promotion of entrepreneurial activities. Originality/value: The research was carried out under specific conditions that had been little explored so far. The policy was evaluated at a time of strong economic growth accompanied by a significant reduction in unemployment. Also worth noting is that it was carried out in a country with some of the most pronounced regional disparities, which made it possible to compare the impact of the policy in different starting conditions.

Jezik:Angleški jezik
Ključne besede:active employment policy, contribution to self-employment, subsidised start-ups for the unemployed
Vrsta gradiva:Članek v reviji
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:FU - Fakulteta za upravo
Status publikacije:Objavljeno
Različica publikacije:Objavljena publikacija
Leto izida:2021
Št. strani:Str. 109-130
Številčenje:Vol. 19, no. 2
PID:20.500.12556/RUL-135081 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:35:331.56:336.56(437.6)
ISSN pri članku:2591-2240
DOI:10.17573/cepar.2021.2.06 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:90221315 Povezava se odpre v novem oknu
Opomba:
Povzetek v slov. jeziku se nahaja na koncu revije, na str. 156-157.
Datum objave v RUL:22.02.2022
Število ogledov:712
Število prenosov:95
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Gradivo je del revije

Naslov:Central European public administration review
Založnik:Fakulteta za upravo
ISSN:2591-2240
COBISS.SI-ID:293849600 Povezava se odpre v novem oknu

Licence

Licenca:CC BY 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.sl
Opis:To je standardna licenca Creative Commons, ki daje uporabnikom največ možnosti za nadaljnjo uporabo dela, pri čemer morajo navesti avtorja.
Začetek licenciranja:30.11.2021

Sekundarni jezik

Jezik:Slovenski jezik
Naslov:Kateri dejavniki vplivajo na preživetje novoustanovljenih podjetij po prejemu subvencije za izhod iz brezposelnosti na Slovaškem?
Izvleček:
Namen: Namen prispevka je analizirati dejavnike vzdržnosti javne politike, ki s pomočjo subvencij novoustanovljenim podjetjem na Slovaškem pomaga iz brezposelnosti. Zasnova/Metodologija/Pristop: Prispevek na podlagi podatkov slovaškega ministrstva za delo in socialne zadeve ocenjuje vzdržnost subvencij v obdobju 2012–2016. Za opredelitev ključnih dejavnikov je bila uporabljena logistična regresija. Ugotovitve: Raziskave kažejo, da so politike za podporo samozaposlitvi brezposelnih v času gospodarske rasti še posebej učinkovita oblika aktivne politike zaposlovanja, zlasti v razvitejših regijah. Če pa subvencije služijo zgolj kot orodje za podporo poslovanju, je stopnja preživetja subvencioniranih podjetij precej nižja, kot so ugotavljale druge študije. Med najpomembnejšimi dejavniki, ki vplivajo na vzdržnost, se kažejo trajanje brezposelnosti, višina subvencije in regionalne značilnosti. Vpliv v praksi: Rezultati omogočajo boljšo opredelitev pogojev za zagotavljanje subvencij brezposelnim za ustanovitev podjetja v prihodnosti in hkrati kažejo, da je ta instrument bolj učinkovit kot sredstvo za ohranjanje zaposlitve kot za spodbujanje podjetništva. Izvirnost/Vrednost: Raziskava je potekala v posebnih pogojih, ki so bili do sedaj le malo raziskani. Politika je bila proučevana v obdobju močne gospodarske rasti, ki jo je spremljalo občutno zmanjšanje brezposelnosti. Omeniti velja tudi, da je bila raziskava izvedena v državi z izrazitimi regionalnimi razlikami, kar je omogočilo primerjavo vpliva tovrstne politike ob različnih izhodiščih.

Ključne besede:aktivna politika zaposlovanja, prispevek k samozaposlitvi, subvencije novoustanovljenim podjetjem

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj