izpis_h1_title_alt

Vpliv izpusta na agonistično obnašanje rogatih in brezrožnih koz
ID Selak, Emilija (Avtor), ID Jordan, Dušanka (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Zupan Šemrov, Manja (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (1,35 MB)
MD5: 24EA719CDF8E98BB52E57ECA8423BB64

Izvleček
Možnost izpusta je lahko ena izmed rešitev, ki zmanjšuje agonistično obnašanje in s tem izboljša dobrobit živali. Da bi ugotovili, ali možnost uporabe izpusta vpliva na pogostost agonističnega obnašanja pri kozah, smo trikrat po 24 ur snemali 55 koz, od katerih je bilo 29 koz uhlevljenih v sistemu uhlevitve brez izpusta (KON), ostalih 26 pa v hlevu z izpustom (EKO). Pri beleženju agonističnega obnašanja smo ločili interakcije s kontaktom in brez kontakta, v EKO pa tudi vzrok, zakaj je določena koza šla v izpust (prisila/prostovoljno). Ugotovili smo, da je bila vsota napadov/umikov statistično značilno večja v KON kot v EKO hlevu. Lokacija je značilno vplivala na vsoto napadov/umikov, v EKO je bila večja ob jaslih in drugje v boksu, v KON pa drugje v boksu. Ob jaslih vsota napadov/umikov med EKO in KON ni bila različna, je pa bilo v KON več napadov/umikov drugje v boksu kot v EKO. Največ agonističnega obnašanja se je pojavilo med 10:00 in 11:00 uro, za kar je najverjetnejši razlog pokladanje močne krme. Rogatost ni vplivala na vsoto napadov/umikov. Ko so bile napadalke ali prejemnice rogate koze, je bila verjetnost za interakcijo s kontaktom manjša. Visoko rangirane koze so pogosteje napadale, nižje rangirane so se pogosteje umikale. Kjer so bile napadalke koze ranga 1, je bila verjetnost za interakcijo s kontaktom manjša. Verjetnost za izhod pod prisilo je bila za visoko rangirane koze manjša, v primerjavi z nižje rangiranimi, rogatost na to ni vplivala. Rezultati nakazujejo, da je izpust pomemben za zmanjšanje agonističnega obnašanja koz.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:drobnica, koze, etologija, agonistično obnašanje, izpust
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:BF - Biotehniška fakulteta
Leto izida:2021
PID:20.500.12556/RUL-132404 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:83533315 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:25.10.2021
Število ogledov:1240
Število prenosov:89
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The effect of outdoor enclosure on the agonistic behaviour of horned and polled goats
Izvleček:
The possibility of an outdoor enclosure could present a solution to reduce the agonistic behaviour and improves animal welfare. The goal of this study was to determine if the outdoor enclosure has an influence on the agonistic behaviour in goats. Fifty-five does were recorded three times for 24 hours, where 29 does were housed in a housing system without outdoor enclosure (KON) and 26 in a barn with outdoor enclosure (EKO). Regarding agonistic behaviour, we separately recorded interactions with and without contact. In EKO the reason why a particular doe went to the outdoor enclosure (forced/voluntary) were investigated as well. We found that the sum of attacks/retreats was higher in the KON than in EKO. The location affected the sum of attacks/retreats. In EKO was higher at the feeding rack and elsewhere in the pen, while in KON elsewhere in the pen. There were no differences in the sum of attacks/retreats between EKO and KON at the feeding rack, while elsewhere in the pen were more attacks/retreats in KON than in EKO. The peak of agonistic behaviour occurred between 10:00 a.m. and 11.00 a.m., probably due to feeding with concentrates. The presence of horns at does had no effect on the sum of attacks/retreats. If initiators or recipients were horned does, the probability of interaction with contact was lower. Higher-ranking does attacked more often, while lower-ranking does retreated more often. Where the initiators were does from the rank 1 the probability of interaction with a contact was lower. The probability for forced exit was lower for high-ranking does. The presence of horns had no effect on this. Results are indicating, that outdoor enclosure is important to reduce the agonistic behaviour of goats.

Ključne besede:small ruminants, goats, ethology, agonistic behaviour, outdoor enclosure

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj