izpis_h1_title_alt

Izpopolnjevanje iz varnosti pri slikanju z magnetno resonanco za radiološke inženirje po Sloveniji : diplomsko delo
ID Zavratnik, Nina (Avtor), ID Žgajnar, Tereza (Avtor), ID Starc, Tina (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Podobnik, Gašper (Komentor), ID Podobnik, Janez (Recenzent)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (657,35 KB)
MD5: 481CFEA0FD0B62662616C5EC9B51AA9A

Izvleček
Uvod: Magnetno resonančno slikanje predstavlja v medicini velik napredek za diagnosticiranje veliko različnih bolezenskih procesov. Kljub svojim prednostim lahko predstavlja ogroženost za paciente in osebje, zato morajo biti zaposleni na radioloških oddelkih primerno izobraženi za delo v magnetno resonančnem okolju. Za zagotavljanje varnosti na MR-diagnostikah se uporabljajo tudi različna priporočila in smernice, po svetu pa obstajajo tudi različna izobraževanja za radiološke inženirje. Namen: Namen našega diplomskega dela je bil, da ugotovimo, kakšna priporočila in izobraževanja iz MR-varnosti v svetu obstajajo, ali jih imamo tudi v Sloveniji in kakšno je mnenje radioloških inženirjev v Sloveniji o njihovi potrebi pri nas. Pridobili smo tudi njihove predloge in mnenja o možnostih za izboljšave na tem področju. Metode dela: Teoretični del diplomske naloge zajema pregled strokovnih člankov na temo MR-varnosti, pregled različnih priporočil za MR-varnost ter knjig in priročnikov o magnetno resonančnem slikanju. V programu 1ka smo sestavili spletni vprašalnik, ki je bil namenjen radiološkim inženirjem na diagnostikah po Sloveniji. Podatke smo obdelali z Microsoft Excel Office ter programom za analizo, ki ga vsebuje spletni program 1ka. Rezultati: Izobraževanje iz MR-varnosti je imelo ob pričetku dela 45 % vprašanih radioloških inženirjev, 86 % vprašanih inženirjev bi se želelo udeležiti izobraževanja iz MR-varnosti, 48 % anketiranih pa se zdi prav, da bi to znanje letno obnavljali in preverjali. Svoje znanje iz MR-varnosti bi anketirani radiološki inženirji najbolj želeli izpopolniti na področju o varnostni implantatov, ukrepov v primeru nesreč in kontrastnih sredstvih. Razprava in zaključek: Postopki za zagotavljanje MR-varnosti na diagnostikah po Sloveniji so podobni postopkom, opisanim v tujih priporočilih in smernicah. Pri nas obstajajo predvsem interna izobraževanja s področja MR-varnosti. Radiološki inženirji v Sloveniji si želijo izobraževanj iz MR-varnosti in menijo, da bi jim pripomogla k njihovemu kvalitetnejšemu delu. Pripravili smo tudi osnutek priporočil za izobraževanja iz MR-varnosti za radiološke inženirje v Sloveniji.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:diplomska dela, radiološka tehnologija, magnetna resonanca, priporočila, varnost, izobraževanja za radiološke inženirje
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:ZF - Zdravstvena fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[N. Zavratnik, T. Žgajnar]
Leto izida:2021
Št. strani:31 str., [3] str. pril.
PID:20.500.12556/RUL-130196 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:616-07
COBISS.SI-ID:76142851 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:11.09.2021
Število ogledov:1325
Število prenosov:129
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Safety training in magnetic resonance imaging for radiological engineers in Slovenia : diploma work
Izvleček:
Introduction: Magnetic resonance imaging represents a major advance in medicine for diagnosing many different disease processes. Despite its advantages, it can pose a threat to patients and staff, so radiology staff must be appropriately trained to work in a magnetic resonance imaging environment. Various recommendations and guidelines are also used to ensure safety on MRI diagnostics, and there are also various trainings for radiological engineers around the world. Purpose: The purpose of our diploma was to find out what recommendations and education from MRI security exist in the world, whether we have them in Slovenia and what is the opinion of radiological engineers in Slovenia about their need in our country. We also obtained their suggestions and opinions on the possibilities for improvements in this area. Methods: The theoretical part of the thesis includes a review of professional articles on MRI safety, a review of various recommendations for MRI safety and books and manuals on magnetic resonance imaging. In the 1ka program, we compiled an online questionnaire, which was intended for radiological engineers in diagnostics in Slovenia. The data were processed with Microsoft Excel Office and the analysis program contained in the 1ka web program. Results: 45 % of the surveyed radiology engineers had MRI training at the beginning of their work, 86 % of the surveyed engineers would like to attend MRI safety training, and 48 % of the respondents think it is right to renew and check this knowledge annually. The surveyed radiological engineers would most like to improve their knowledge of MRI safety in the field of implant safety, emergency measures and contrast agents. Discussion and conclusion: The procedures for ensuring MRI safety in diagnostics in Slovenia are similar to the procedures described in foreign recommendations and guidelines. In our country, there are mainly internal trainings in the field of MRI security. Radiological engineers in Slovenia want training in MRI safety and believe that it would help them to work better. We have also prepared draft recommendations for MRI safety training for radiological engineers in Slovenia.

Ključne besede:diploma theses, radiologic technology, magnetic resonance, recommendations, safety, training for radiological engineers

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj