izpis_h1_title_alt

Prilagajanje razstavnih prostorov za slepe in slabovidne
ID Demšar, Ana (Avtor), ID Tomšič Amon, Bea (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/6888/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
V prvem delu diplomske naloge so predstavljena teoretična izhodišča s področja pedagoškega dela s slepimi in slabovidnimi učenci. Predstavljen je pomen besed s tega področja in kaj pomeni biti oseba z okvaro vida. Skupino senzornih invalidov smo delili na tiste, ki se opirajo na vizualen svet, in tiste, ki se opirajo predvsem na pripomočke, posledično pa smo na podlagi teh delitev opisali tudi njihovo gibanje in potrebne pripomočke. Ta izhodišča so bila pomembna predvsem zato, ker je bistvena podlaga za prilagajanja razstavnih prostorov seznanjenje s to skupino in poznavanje ljudi z okvaro vida. Prilagajanje namreč ni mogoče brez določenega znanja. Zato je šele na tej točki sledila predstavitev različnih možnih prilagoditev na razstavnem prostoru ter iskanje finančnih sredstev za tovrstne prilagoditve. V teoretičnem delu smo se predvsem opirali na strokovne vire, ki so dobili vrednost šele v povezavi z empiričnim delom, kjer smo stopili v stik s posamezniki, ki delujejo na področju slepih in slabovidnih ter tudi s posamezniki, ki živijo z okvaro vida, so slepi. Dobili smo vpogled v različne svetove in povezali ugotovitve, ki bi lahko pomagale povezati kulturne ustanove in skupino z okvaro vida. Tako smo lahko povezali skupne točke intervjujev ter teoretičnega dela in prišli do različnih ugotovitev. Ugotovili smo, da ljudje menijo, da tovrstne prilagoditve ne bi koristile zgolj skupini slepih in slabovidnih, temveč vsem, da bi z uvedbo več čutov na razstavne prostore lahko izboljšali izobraževalni vidik in pa tudi samo zanimivost prostora za vse ter tako tudi privabili otroke, družine. Prav tako smo ugotovili, da so potrebne prilagoditve zelo preproste, prinesle pa bi veliko dobrega. Da bi jih lahko vpeljali na dolgi rok, bi potrebovali boljšo možnost financiranja tovrstnih projektov.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:prilagajanje
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2021
PID:20.500.12556/RUL-129666 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:75314947 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:09.09.2021
Število ogledov:749
Število prenosov:37
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Exhibition space design for the blind and visually impaired
Izvleček:
In the first part of this diploma thesis, we presented a theoretical starting point in the field of the blind and visually impaired; the meaning of words in this area and what means to be blind or visually impaired. With that in mind, we divided the group of sensory disabled to two groups; those who rely on the visual world and those who rely primarily on helping aids. Based on these descriptions I researched their different helping aids and ways of movement. These starting points were important mainly because the knowledge is essential to then be able to successfully adapt the exhibition spaces for both of the groups. Adapted exhibition design cannot be made without the knowledge above- therefore it was only at this point that possible exhibition designs are presented including financial resources. In the theoretical part, we mainly relied on professional sources, which gained value only in connection with the empirical work, where we came into contact with both; individuals who are working in the field of blind and partially sighted and also with individuals who are blind. We gained insight into ways that could possible help connect cultural institutions and people who are blind or visually impaired. We came to the conclusion that there were similar points in theoretical and empirical research. We have found that people think that such adaptations would not only be used by a group of blind and partially sighted people, but by everyone. In order to be able to improve the educational aspect and also excitement of the space for everyone, including children and families, by introducing more senses in the exhibition design. We have also come to the conclusion that the needed adjustments are actually very simple to make and bring to the exhibition space, but in order to be able to implement them in the long run, we would need a better way to finance such projects.

Ključne besede:Adaptation

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj