izpis_h1_title_alt

Mnenja učenk in učencev o delitvi gospodinjskih opravil v družini in njihovo opravljanje le-teh
ID Boštjančič, Kaja (Avtor), ID Hočevar, Andreja (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Kovač Šebart, Mojca (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (3,60 MB)
MD5: 795401241225E8660649B74553436373

Izvleček
V magistrski nalogi obravnavamo problematiko delitve gospodinjskih opravil med družinskimi članicami in člani ter stereotipne povezave z njo. Pokažemo, da se je delitev gospodinjskih opravil v družini po spolu od 19. stoletja naprej spreminjala in je bila odvisna tudi od položaja, ki ga je družina zasedala v družbeni strukturi. V nadaljevanju besedila obravnavamo vzgojo otrok. Otrokom družina oziroma pomembni Drugi od rojstva naprej posredujejo simbolno mrežo s prevladujočimi družbenimi pomeni, ki zadevajo spol in spolne vloge. Otrok v procesu vzgoje in socializacije usvaja tudi tipizacijske sheme oziroma stereotipe, ki so povezani z nalogami in opravili v družini, ki so v družbi spolno zaznamovana kot tipično ženska oziroma moška. Teoretični del naloge sklenemo s predstavitvijo izsledkov tujih in domačih raziskav glede vključenosti otrok in mladostnikov v gospodinjska opravila v družini. V empiričnem delu magistrske naloge ugotavljamo, v kolikšni meri so stereotipi, ki zadevajo delitev gospodinjskih opravil po spolu med odraslimi v družini, prisotni med učenkami in učenci tretjega triletja osnovne šole v Sloveniji. Zanimala so nas njihova stališča o delitvi gospodinjskih opravil med spoloma v družini in razlogi, zaradi katerih naj bi moški in ženske v družini opravljali po spolu razdeljena gospodinjska opravila. Zanimalo pa nas je tudi, katera gospodinjska opravila, ki so v družbi spolno zaznamovana kot tipično ženska, v družini opravljajo učenke in učenci tretjega triletja osnovne šole. Izsledki naše raziskave kažejo, da so stereotipi, ki zadevajo delitev gospodinjskih opravil po spolu med odraslimi v družini, prisotni med učenkami in učenci tretjega triletja osnovne šole v Sloveniji, da pa tako učenke kot učenci v družini opravljajo gospodinjska opravila, ki so v družbi spolno zaznamovana kot tipično ženska, a jih učenke opravljajo v večjem deležu kot učenci.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:družina, delitev gospodinjskih opravil, spol, spolni stereotipi, vzgoja
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Leto izida:2021
PID:20.500.12556/RUL-128731 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:25.07.2021
Število ogledov:764
Število prenosov:101
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Students' opinions on the division of household chores in the family and their execution thereof
Izvleček:
This master's thesis discusses issues of dividing household chores beetween family members. The analyzes shows the division of household chores in the family by gender changed from 19th century onwards and also depended on the social classes. The thesis also discusses how adults in the educational process convey to children the meanings, including those concerning gender and gender roles, and the related division of household chores between the genders in the family. It is also shown how the division of household chores in the family is addressed in the primary school curriculum. The theoretical part of the thesis concludes with the results of foreign and domestic research on children and adolescents and their involvement in household chores. The empirical part of the master's thesis discusses the extent to which stereotypes, concerning the division of household chores by gender among the adults of the family, are present among female and male students at the age of 12–15 years in Slovenia. The thesis is interested in their views on the division of household chores between both genders in the family and reasons why men and women should perform gender-disaggregated household chores. The thesis is interested in which household chores, traditionally associated with women, are performed in the family by female and male students at the age of 12–15 years. The results of this research prove the presence of stereotypes among the students at the age of 12–15 years concerning the division of household chores by gender of adults in the family. Both female and male students in Slovenia perform household chores, which are traditionally associated with women, however, these chores are performed by female students to a greater extent than male students.

Ključne besede:family, division of household chores, gender, gender stereotypes, education

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj