Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Predstave predšolskih otrok o lovcih in lovstvu
ID
Podobnik, Laura
(
Avtor
),
ID
Torkar, Gregor
(
Mentor
)
Več o mentorju...
URL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite
http://pefprints.pef.uni-lj.si/6786/
Galerija slik
Izvleček
Diplomsko delo z naslovom Predstave predšolskih otrok o lovcih in lovstvu sestoji iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu sem se osredotočila na vse dejavnike, ki bi lahko imeli vpliv na predstave otrok o raziskovani temi, in sicer na zgodovino lovstva, torej njegovo družbeno vlogo skozi različna obdobja in danes, na lovske običaje, na medije in nenazadnje na literaturo za predšolske otroke, v kateri je predstavljen lik lovca. Poleg tega sem v teoretičnem delu diplomskega dela iskala vzporednice med Kurikulumom za vrtce (1999) in dejavnostmi, ki obravnavajo lovstvo v vrtcu, in te tudi opredelila. V empiričnem delu sem ugotavljala, kakšne predstave imajo predšolski otroci o lovcih in lovstvu ter kako lahko s pomočjo aktivnih metod poučevanja nanje vplivamo. Predstave otrok sem pridobila z delno strukturiranim intervjujem »ena na ena« pred in po izvajanju vzgojno-izobraževalnih dejavnosti. Z izvedbo štirih obsežnih celodopoldanskih dejavnostih sem ob pomoči lovcev iz lovske družine Mengeš otrokom poskušala približati delo lovca in njegovo vlogo v današnjem prostoru in času. V neslučajnostni vzorec je bilo zajetih 13 otrok, starih med 4 in 6 let, vključenih v Vrtec Žabica Trzin. Ob koncu dejavnosti sem izvedla tudi krajši intervju z vzgojiteljico sodelujoče skupine otrok, ker me je zanimal njen pogled na vzgojno-izobraževalne dejavnosti, ki jih lovci izvajajo s predšolskimi otroki, in morebitne izboljšave, ki bi jih predlagala. Poleg tega sem v empiričnem delu ugotavljala še: s katerimi predsodki se dnevno srečujejo lovci, kako pogosto izvajajo dejavnosti na temo lovstva v vrtcu in s kom ali s čim si pomagajo pri načrtovanju. Našteto sem ugotavljala z dvema poglobljenima intervjujema z lovcema – starešino in gospodarjem lovske družine Mengeš. Rezultati raziskave so pokazali, da z aktivnimi metodami poučevanja in izvajanjem dejavnosti, ki obravnavajo lovstvo, lahko vplivamo na predstave predšolskih otrok o lovcih in lovstvu. V primerjavi s prvim so otroci v končnem intervjuju po izvedenih dejavnostih na več vprašanj odgovorili pravilno; pri tistih, kjer je bilo potrebno naštevanje, pa so našteli več možnosti in v odgovorih uporabljali ustrezno terminologijo.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
lov
Vrsta gradiva:
Diplomsko delo/naloga
Tipologija:
2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:
PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:
2021
PID:
20.500.12556/RUL-128566
COBISS.SI-ID:
70663683
Datum objave v RUL:
16.08.2021
Število ogledov:
1123
Število prenosov:
131
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Preschool children’s perception of hunters and hunting
Izvleček:
The thesis entitled Preschool children’s perception of hunters and hunting consists of a theoretical and an empirical part. In the theoretical part, I focused on different factors that could have an impact on preschool children’s perception of the researched topic. These factors are changes about the role of hunting in the past, hunting customs, media, and lastly preschool children’s literature containing the character of a hunter. I also tried to find and define parallels between the Kindergarten Curriculum and activities associated with hunting and hunters’ tasks. In the empirical part, I researched the perception about hunters and hunting of preschool children before and after establishing active teaching methods so that we can ascertain if and how to use methods in order to change their shaped perception. Children’s perceptions were gained through semi-structured “one-on-one” interviews before and after the implemented educational activities. With the support of two hunters, I elaborated and carried out four all-afternoon activities presenting the hunter’s tasks and role nowadays. Thirteen children from the Žabica Trzin Kindergarten aged between 4 and 6 years participated in the non-random sampling. After activities I also interviewed children's kindergarten teacher how she viewed them through her perspective and asked her about possible improvements. Beside that the empirical part also includes research about prejudice on hunters and frequency of their activities in school and kindergarten based on two in-depth interviews with the two of them that played part in diploma formation. The results of the research showed that planned activities involving active teaching methods impact the preschool children’s perception about hunters and hunting. In comparison with the first interview, children answered more questions correctly, listed more options, and used correct terminology in the second interview.
Ključne besede:
hunting
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj