izpis_h1_title_alt

Stališča učiteljev angleščine v drugem triletju osnovne šole do ekstenzivnega branja
ID Stanišić, Nataša (Avtor), ID Dagarin Fojkar, Mateja (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/6737/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Ljudje se z branjem v maternem jeziku srečamo že zelo zgodaj, ko poslušamo starše oziroma druge odrasle, ki berejo. Nato z vstopom v šolo preidemo iz poslušalca v bralca. Učitelj za učenje branja v razredu uporablja različne pristope. Učencem predstavi več strategij in načinov branja, posebno pozornost pa mora nameniti razvoju motivacije za branje v prostem času. Čeprav mu morda uspe razviti zadostno bralno motivacijo za branje v maternem jeziku, pa mora za učenje branja v tujem jeziku uporabiti druge pristope. Čeprav je pri otrocih izvenšolska izpostavljenost angleškemu jeziku v današnjem času precej visoka, pa se veliko učencev z branjem v angleščini sreča šele ob vstopu v šolo. Učitelj mora zato posebno pozornost nameniti motivaciji za branje v drugem jeziku. Pri tem pa igra pomembno vlogo učiteljeva bralna motivacija in stališče do branja. Bralno nemotiviran učitelj bo našel način, da v pouk vključi obvezno, z učnim načrtom predvideno branje. Povsem nov pogled in koristi jezikovnemu razvoju pa prinese ekstenzivno branje1 . Vendar pa to ni predvideno z učnim načrtom, zato mora učitelj tovrstno branje sam vpeljati v pouk. Vprašanje pa je, ali lahko učiteljeva nemotiviranost za ekstenzivno branje predstavlja težavo pri razvoju le-tega pri učencih. V magistrskem delu bom zato raziskovala, kako je z bralno motivacijo učiteljev in kakšno imajo sami stališče do ekstenzivnega branja v tujem jeziku. V raziskavo bom vključila učitelje angleščine drugega triletja osnovnih šol v Sloveniji. Z anketnim vprašalnikom bom najprej poskusila dobiti vpogled v stališča učiteljev o ekstenzivnem branju tako v maternem kot tujem jeziku, nato pa bom preverila njihove strategije, s katerimi razvijajo notranjo motivacijo za branje v prostem času v tujem jeziku pri učencih. Tako bom poskusila ugotoviti, ali obstaja povezava med učiteljevo lastno motivacijo za ekstenzivno branje in angažiranostjo za motiviranje učencev za branje v prostem času v tujem jeziku. Na koncu bom poskusila podati nekaj smernic oziroma predlogov, s katerimi bi lahko učitelji učencem pomagali pri spodbujanju branja angleškega bralnega gradiva tudi v prostem času.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:ekstenzivno branje
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2021
PID:20.500.12556/RUL-128005 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID: 66249475 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:17.08.2021
Število ogledov:1136
Število prenosov:142
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:English teachers' attitudes towards extensive reading in the second triad of primary school
Izvleček:
People encounter reading in their mother tongue very early when we listen to parents or other adults reading. Then, by entering the school, we move from the listener to the reader. Teachers use different approaches to teach reading in the classroom. They introduce students to several reading strategies, paying special attention to the development of motivation to read in spare time. And while students may be able to develop sufficient reading motivation to read in their mother tongue, teachers must use other approaches to learn them to read in a foreign language. Despite the fact that children's exposure to English outside school is quite high nowadays, many students encounter reading in English only upon entering school. A foreign language teacher must therefore pay special attention to reading motivation. The teacher's reading motivation and attitude towards reading play an important role in this. A non-reading teacher will find a way to include compulsory, curricular reading in the lessons. Extensive reading brings a completely new perspective and benefits to language development. However, this is not provided for in the curriculum, so the teacher must introduce this type of reading into the lessons. The question, however, is whether a teacher’s lack of motivation for extensive reading can pose a problem in developing it in students. In my master's thesis, I will therefore explore the reading motivation of teachers and what their own attitude towards extensive reading in a foreign language is. I will include English teachers in the second triad of primary schools in Slovenia in the research. The questionnaire will first try to gain insight into teachers’ views on extensive reading in both their mother tongue and foreign language, and then check their strategies for developing students' intrinsic motivation to read in their free time in a foreign language. Thus, I will try to determine whether there is a connection between a teacher’s own motivation to read extensively and a commitment to motivate students to read at leisure in a foreign language. At the end, I will try to give some guidelines or suggestions that teachers could use to help students encourage reading in English in their free time.

Ključne besede:extensive reading

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj