izpis_h1_title_alt

Vpliv uhlevitve pujskov pred odstavitvijo na njihovo obnašanje : magistrsko delo, magistrski študij - 2. stopnja
ID Cvetič, Anja (Avtor), ID Zupan Šemrov, Manja (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Škorjanc, Dejan (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (1,22 MB)
MD5: 0476EE0005E78E631DA12E7840BCCE4D

Izvleček
Namen magistrske naloge je bil ugotoviti, kako način uhlevitve pujskov in tekačev v obdobju laktacije in vzreje vpliva na izražanje igre, komfortnega obnašanja in pogostost grizenja uhljev ter repov. V preliminarno študijo je bilo vključenih pet svinj (dve svinji v skupini individualni boks, tri svinje v skupini skupinski boks) in 56 pujskov, ki smo jih razdelili v dve skupini ter jih spremljali v obdobju laktacije in vzreje. Skupina individualni boks je v obdobju laktacije omejevala gibanje pujskov samo na en boks, medtem ko so pujski iz skupine skupinski boks lahko prosto prehajali znotraj treh boksov. Ob odstavitvi smo oblikovali skupini po 20 tekačev iz vsakega tretmaja. Odbrali smo najtežje živali in jih poskusili čim bolj izenačiti po spolu. Tako v obdobju laktacije kot po odstavitvi so imeli pujski v vsakem boksu na voljo igračo, katere osrednji del je predstavljala krogla, iz katere je izhajalo osem enako dolgih vrvi. Obnašanje smo spremljali s pomočjo video nadzornega sistema. V obdobju laktacije so pujski iz skupine individualna uhlevitev izražali več individualne in skupinske igre s predmetom. V obdobju vzreje so tekači združeni iz skupine individualna uhlevitev izražali več skupinske igre s predmetom. V obdobju laktacije je bila skupinska igra dlje trajajoča pri skupini individualna uhlevitev, po odstavitvi pa pri tekačih iz skupine skupinski boks. V obeh obdobjih se je skupinska igra daljšala z večanjem števila prašičev udeleženih v igro in s starostjo živali. Ugotovili smo, da način uhlevitve ni vplival na telesno maso negativno in da ni statistično značilnih razlik v pogostosti grizenja uhljev in repov pri pujskih in tekačih glede na način uhlevitve.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:prašičereja, pujski, dobro počutje živali, etologija
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:BF - Biotehniška fakulteta
Leto izida:2021
PID:20.500.12556/RUL-127817 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:69017603 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:24.06.2021
Število ogledov:1810
Število prenosov:98
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Effect of pre-weaning housing on piglets' behaviour : M. Sc. Thesis, Master Study Programmes
Izvleček:
The aim of the master's thesis was to investigate how different housing conditions in the period before and after weaning affect the play and comfort behaviour of piglets and weaners, as well as the frequency of ear and tail biting. The preliminary experiment included five sows (two sows in single group and three sows in the “group” pen) and 56 piglets, which were divided into two groups and were observed in the pre- and post-weaning period. Piglets in the “individual” (I) pen were restricted in their movement to one pen, whereas piglets in the “group” (G) were free to move between three farrowing pens. At weaning, we formed groups of 20 piglets from each treatment. We selected the heaviest piglets and tried to balance them by sex. During the lactation period and after weaning, the piglets had a toy in each pen. The toy consisted of a ball and eight ropes attached to it. Their behaviour was recorded with a video system. In the lactation, I piglets showed more individual and social object play and in post-weaning, I piglets played more with social objects. During lactation, social object play lasted longer in the I group of piglets, while in the post-weaning period; play lasted longer in the G piglets. In both rearing periods, social play increased with the number of piglets involved in play and with age. We found that housing system had no negative effect on weight gain and frequency of ear and tail biting.

Ključne besede:pig breeding, piglets, animal welfare, ethology

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj