izpis_h1_title_alt

REVŠČINA IN SOCIALNA IZKLJUČENOST V SLOVENIJI IN PRIMERJAVA Z ITALIJO : diplomsko delo
ID Makovec, Martina (Author), ID Aristovnik, Aleksander (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,55 MB)
MD5: F63282B2FF4EB86221EFBE5F5210FC38

Abstract
Revščina in socialna izključenost sta dva zelo aktualna pojma, ki sta poznana po celem svetu. V literaturi lahko vidimo, da vsak avtor označuje revščino in socialno izključenost drugače, saj imata obe temi veliko različnih definicij. Tako sta v teoretičnem delu opisani revščina in socialna izključenost, vrste revščine, kako merimo revščino in socialno izključenost. V nadaljevanju sta predstavljeni revščina in socialna izključenost v Sloveniji in Italiji, ki sta na koncu tudi dani v primerjavo. Namen diplomskega dela je opredeliti revščino in socialno izključenost v Sloveniji in Italiji, ter prikazati dejansko stanje v obeh državah. Raziskano bo, kako se revni in socialno izključeni spopadajo s tem, koliko naredi država za njih ter ali se je stanje v zadnjih letih kaj izboljšalo. Cilj diplomskega dela je prikazati, kaj revščina in socialna izključenost pomenita, kako se ju meri, ugotoviti, katere so skupine ljudi z visokim tveganjem revščine, raziskati, kakšna je vloga in vzrok revščine in socialne izključenosti ter kako je z revščino in s socialno izključenostjo v Sloveniji in Italiji. Tekom diplomskega dela je bilo ugotovljeno, da se revščina in socialna izključenost, tako v Sloveniji kot v Italiji, zmanjšujeta. Po podatkih iz Eurostata, s katerimi se je primerjalo obe državi, je prišlo do ugotovitve, da je v Italiji revščina veliko večja kot v Sloveniji. Zadnji podatki iz leta 2019 so bili kar spodbudni, saj se revščina in socialna izključenost počasi zmanjšujeta, a se zaradi korona krize v letu 2020 zna zgoditi, da bo odstotek ponovno začel naraščati in ponovno lahko pride do velike revščine.

Language:Slovenian
Keywords:revščina, socialna izključenost, ranljive skupine ljudi, korona kriza
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FU - Faculty of Administration
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[M. Makovec]
Year:2021
Number of pages:IX, 47 str.
PID:20.500.12556/RUL-124703 This link opens in a new window
UDC:35:364.662(497.4)(450)
COBISS.SI-ID:51724547 This link opens in a new window
Publication date in RUL:10.02.2021
Views:2347
Downloads:667
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:POVERTY AND SOCIAL EXCLUSION IN SLOVENIA AND COMPARISON WITH ITALY
Abstract:
Poverty and social exclusion are two very current concepts known all around the world. Literature shows that every author characterises poverty and social exclusion in a different way as both topics have many different definitions. The theoretical part describes poverty and social exclusion, types of poverty, ways to measure poverty and social exclusion. The thesis deals with poverty and social exclusion in Slovenia and Italy based on comparison of both countries. The purpose of this thesis is to define poverty and social exclusion in Slovenia and in Italy and to demonstrate the actual situation in both countries. The thesis will explore how the poor and socially excluded are coping with each country’s measures and whether the situation has improved in recent years. The aim of the thesis is to demonstrate what poverty and social exclusion mean and how they are measured, to identify which groups of people are at high risk of poverty, and to explore the role and cause of poverty and social exclusion. Furthermore, the aim is to determine the differences on this matter in Slovenia and Italy. During the research, it was found that poverty and social exclusion, both in Slovenia and Italy, are slowly declining. According to Eurostat data, which was used to compare both countries, poverty is much more present in Italy than Slovenia. The latest data from 2019 have been quite encouraging as poverty and social exclusion are slowly declining, but due to the corona crisis in 2020, it is possible that the percentage will start to rise again and severe poverty may occur again.

Keywords:poverty, social exclusion, vulnerable groups, corona crisis

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back