izpis_h1_title_alt

Psihosocialna podpora in pomoč osebam, ki so v otroštvu prebolele raka. : magistrsko delo
ID Hafner, Eva (Avtor), ID Zaviršek, Darja (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Zaletel Zadravec, Lorna (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (2,83 MB)
MD5: BD49FC72213CAD6111F203BEF9F52562

Izvleček
Izkušnja osebe, ki je v otroštvu prebolela raka, je travmatična tako za bolnika kot tudi za njegovo družino. Zahvaljujoč napredni medicini večina (približno 80 %) otrok z rakom ozdravi. Toda ne glede na to, je pot okrevanja dolga in naporna, "ozdravitev" namreč ni zagotovilo, da bolezen ne bo ponovno izbruhnila. Tudi obsevanja in drugi agresivni načini zdravljenja imajo velikokrat bolj ali manj hude posledice na razvijajoče se otrokovo telo. Vplivajo pa tudi na koncentracijo, medsebojne odnose in samopodobo obolelega; preživeti čas v bolnišnici za otroka pomeni tudi večmesečni ali večletni izostanek od pouka, to pa posledično vpliva na pridobljeno izobrazbo. Osebe, ki so se v otroštvu zdravile zaradi rakavega obolenja, so pogosto tudi slabše socializirane in pogosto diskriminirane (npr. pri iskanju zaposlitve). V empiričnem delu svoje naloge sem se podrobneje ukvarjala z osebami, ki so v otroštvu prebolele možganski tumor, saj so posledice zdravljenja le-tega najhujše. Poskušala sem ugotoviti nekatere vzročno-posledične povezave med njihovo boleznijo in doseganjem tako osebnih (dom, družina, odnosi) kot poklicnih (izobrazba, zaposlitev, kariera) ciljev. Zanimalo me je tudi, kako se pravice, ki jih imajo oboleli za rakom v otroštvu in ki so jim zagotovljene iz socialnega varstva in delovnega prava, uresničujejo v praksi, kolikšna je osveščenost med obolelimi o teh pravicah, kako ocenjujejo storitve javnih služb ter kaj bi se moralo na strokovni in zakonodajni ravni spremeniti, da bi se položaj oseb, ki so v otroštvu prebolele raka, izboljšal. S pomočjo raziskave sem ugotovila, da imajo posledice raka na možganih v otroštvu velik vpliv na nekatere pomembne življenjske odločitve ter so velikokrat ovira na poti k samostojnosti. Osebe se srečujejo z diskriminacijo pri zaposlovanju, zato se pogosto zaradi ohranjanja varnosti in zagotovljenega mesečnega dohodka zatečejo v invalidsko upokojitev. Tudi psihosocialne podpore in pomoči socialne delavke ali delavca niso deležni, ker jim je ta zaradi različnih, večinoma formalnih okoliščin, nedostopna, sistemsko slabo urejena, zato oboleli niti ne vedo, na koga naj bi se obrnili za podporo in pomoč.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:rak v otroštvu, posledice zdravljenja, hendikep, socialno delo v zdravstvu, diskriminacija, ustanova Mali vitez
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FSD - Fakulteta za socialno delo
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[E. Hafner]
Leto izida:2020
PID:20.500.12556/RUL-124486 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:51386883 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:26.01.2021
Število ogledov:1630
Število prenosov:157
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Psychosocial support and help for people, who have had cancer in their childhood.
Izvleček:
The experience of a person who has had cancer in childhood, is traumatic for both, the patient and his family. Because of the advanced medicine, most (about 80%) children with cancer are cured. But regardless of the fact, that the path to recovery is long and hard, "healing" does not guarantee, that the disease would not break out again. Radiation and other aggressive treatments often have more or less severe consequences on a child's developing body. They also affect the concentration, interpersonal relationships, patient's self-image; spending time in hospital for a child also means absence from school for several months or years, which affects child's education; people who have been treated for cancer in childhood are often less socialized and discriminated against (eg when looking for a job). In the empirical part of my assignment, I dealt in more detail with people who have had a brain tumor in their childhood, because the consequences of treating it are the worst. I have tried to identify some causal links between their illness and the achievement of both personal (home, family, relationships,…) and professional (education, employment, career,…) goals. I was also interested in how the rights of people with cancer in their childhood, which are guaranteed to them from social security and labor law, are realized in practice, how big is the awareness among patients about these rights, how they evaluate public services and what would have to change at professional and legislative level in order to improve the situation of people who have had cancer in their childhood. With the help of the research, I have found that the consequences of childhood brain cancer have a major impact on some important life decisions and are often an obstacle on the path to independence. People face discrimination in employment and often resort to disability retirement, mainly because of security and a guaranteed monthly income. They also do not receive psychosocial support and help from a social worker, because it is inaccessible to them due to various, mostly formal circumstances, systemically poorly regulated, so patients do not even know who to turn to for support and help.

Ključne besede:childhood cancer, consequences of treatment, handicap, social work in health care, discrimination, Mali vitez Foundation

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj