V tej doktorski disertaciji raziskujemo kvantni magnetizem v molekularnih kristalih z elektroni v $\pi$ orbitalah. V ta namen uporabljamo eksperimentalne spektroskopske metode, kot so elektronska paramagnetna resonanca (EPR), jedrska magnetna resonanca (JMR) in mionska spinska rotacija/relaksacija ($\mu$SR), s katerimi na lokalni skali merimo statične in dinamične lastnosti magnetnega stanja v izbranih spojinah. Obravnavamo sisteme alkalijskih superoksidov in seskvioksidov (AO$_2$ in A$_4$O$_6$, kjer je A = Cs, Rb, Na), v katerih kot nosilci osnovnega magnetnega momenta nastopajo superoksidni ioni O$_2^-$, ter na aromatske kristalne sisteme, kjer nesparjeni elektroni v njihovih molekularnih $\pi$ orbitalah tvorijo kvazi enodimenzionalne strukture.
Za sistem CsO$_2$ je bilo predlagano, da orbitalno urejanje vodi do močnih interakcij vzdolž $b$ kristalnih osi. Analiza meritev EPR odziva na tem sistemu znotraj modelov, ki uporabljajo kvantno teorijo polja in tehniko bozonizacije, pokaže dobro ujemanje z napovedmi za spinske verige in Tomonaga-Luttingerjeve tekočine. Dodatno zaznamo tudi prisotnost anizotropije Isingovega tipa.
Za vzorca Rb$_4$O$_6$ in Cs$_4$O$_6$ je značilno, da imamo v povprečju 4/3 naboja na O$_2$ molekulo. Obsežne meritve z metodami EPR, JMR in $\mu$SR na obeh vzorcih nas vodijo do odkritja strukturnega prehoda Verwey-evega tipa z nabojnim urejanjem iz visokotemperaturne kubične v nizkotemperaturno tetragonalno fazo. Poleg tega v Rb$_4$O$_6$ odkrijemo še dodaten strukturni prehod, ki skupaj z orbitalnim urejanjem pri tej temperaturi omogoči obstoj nizkotemperaturnega stanja šibko sklopljenih dimerov. Znotraj tega stanja se ne uspe razviti magnetni red dolgega dosega, kar pripišemo vplivu geometrijske frustracije na izmenjalne interakcije med najbližjimi sosedi. V sistemih Rb$_4$O$_6$ in Cs$_4$O$_6$ se obravnava sklopitve med mrežnimi, nabojnimi, orbitalnimi in spinskimi prostostnimi stopnjami.
Na koncu pa obravnavamo tudi nizkodimenzionalne organske sisteme trifenilena, interkaliranega z različnimi alkalijskimi kovinami, kot so kalij, rubidij in cezij. Ti sistemi kažejo na obstoj nizkodimenzionalnega kvantnega osnovnega stanja z energijsko režo v spinskem vzbuditvenem spektru. Dodatne $\mu$SR meritve razkrijejo, da pri nizkih temperaturah pride do upočasnitve kolektivnih spinskih fluktuacij, ki nasprotujejo magnetnemu urejanju dolgega dosega. To nakazuje na zelo verjeten obstoj kvantne spinske tekočine.
|