Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Primerjava mlečnosti in sestave mleka pri pasmah ovc v Sloveniji
ID
Andrejčič, Vanja
(
Avtor
),
ID
Simčič, Mojca
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(6,39 MB)
MD5: 33B1F8CEDF88FF4304EBE9E8A655B3DF
Galerija slik
Izvleček
V magistrskem delu smo primerjali količine namolzenega mleka med pasmami ovc v Sloveniji in proučevali dejavnike, ki vplivajo na količino namolzenega mleka v laktaciji in na vsebnost maščobe ter beljakovin. Največja količina namolzenega mleka v laktaciji je bila pri oplemenjeni bovški ovci (LSM = 171,46 kg), sledila je bovška ovca (LSM = 157,18 kg), najmanjša pa je bila pri istrski pramenki (LSM = 150,80 kg). Največje povprečne vsebnosti maščobe in beljakovin v mleku je imela istrska pramenka (LSM = 6,84 % maščobe in 5,70 % beljakovin), sledila je bovška ovca (LSM = 6,27 % maščobe in 5,32 % beljakovin), najmanjše povprečne vsebnosti je imela oplemenjena bovška ovca (LSM = 5,92 % maščobe in 5,25 % beljakovin). Ugotovili smo, da so imeli statistično značilen vpliv na količino namolzenega mleka in na vsebnosti maščobe in beljakovin skoraj vsi vključeni vplivi. V prvi laktaciji je bila količina namolzenega mleka najmanjša, največja pa v četrti laktaciji. Vsebnost maščobe je bila najmanjša v prvi laktaciji, največja pa v deseti laktaciji. Največjo količino mleka so imele ovce s tremi jagnjeti v gnezdu, nato z dvojčki, najmanj pa z enim jagnjetom. Vsebnost maščobe in beljakovin je bila največja pri ovcah z enim jagnjetom, najmanjša pa pri ovcah s trojčki. Največja namolzena količina mleka je bila dosežena pri ovcah, ki so jagnjile meseca junija, najmanjša pa pri ovcah z jagnjitvami meseca januarja. Količina namolzenega mleka se je povečevala z daljšanjem laktacije, vsebnost maščobe pa se je zmanjševala s povečevanjem količine namolzenega mleka v laktaciji
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
ovce
,
mlecnost
,
mleko
,
sestava
,
pasme
,
Slovenija
Vrsta gradiva:
Magistrsko delo/naloga
Organizacija:
BF - Biotehniška fakulteta
Leto izida:
2020
PID:
20.500.12556/RUL-120768
COBISS.SI-ID:
29860611
Datum objave v RUL:
25.09.2020
Število ogledov:
1083
Število prenosov:
134
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
The comparison of milk yield and milk contents among sheep breeds in Slovenia
Izvleček:
In the master thesis, we compared the total milked milk among sheep breeds in Slovenia as well as we studied fixed effects on the total milked milk in lactation, and fat and protein contents. The highest total milked milk was produced by the Improved Bovec sheep (LSM = 171.46 kg), followed by the Bovec sheep (LSM = 157.18 kg) and Istrian Pramenka (LSM = 150.80 kg). The highest fat and protein contents in milk had Istrian Pramenka (LSM = 6.84% fat and 5.70% protein), followed by Bovec sheep (LSM = 6.27% fat and 5.32% protein) and Improved Bovec sheep (LSM = 5.92% fat and 5.25% protein). We realised that almost all included effects significantly affected the total milked milk in lactation, as well as fat and protein contents. In the first lactation the total milked milk was the lowest, while in the fourth lactation was the highest. The fat content was the lowest in the first lactation and the highest in the tenth lactation. The highest total milked milk had ewes with three lambs in the litter, followed by ewes with twins, and the lowest had ewes with one lamb. The fat and protein contents were the highest in the milk of ewes with one lamb and the lowest in the milk of ewes with triplets. The highest milk yield produced ewes with lambings in June and the lowest produced ewes with lambings in January. The total milked milk in lactation increased with the lactation length, while the fat content decreased with increasing total milked milk in lactation.
Ključne besede:
sheep
,
milk yield
,
milk content
,
breeds
,
Slovenia
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj