izpis_h1_title_alt

Projaponske aktivnosti in nacionalizem Korejca Yi Gwang-suja skozi njegovo življenje in delo
ID Hočevar, Nataša (Avtor), ID Shigemori Bučar, Chikako (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Kang, Byoung Yoong (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (1,28 MB)
MD5: 5D1DA2542C9708C6828C67938081F98A

Izvleček
Obdobje japonske okupacije Koreje je zaznamovano z začetki japonske kolonizacijske politike, ki je bila posledica modernizacije Japonske. Cilj Japonske je bila zagotovitev državne varnosti, s tem pa je Japonska želela tudi razširiti svojo hegemonijo v tuja ozemlja. Lokacija Koreje je Japonski predstavljala veliko strateško prednost, kar je pripeljalo do njene priključitve h Japonski leta 1910. Kolonizacijska politika v Koreji je bila sprva usmerjena v njeno industrializacijo. Ampak s prevlado militaristov v japonski vladi, ki so želeli čim več vojaške sile, da bi ugodila njihovim težnjam po militaristični ekspanziji, se je leta 1937 kolonizacijska politika v Koreji spremenila v kruto politiko asimilacije, katere cilja sta bila uničenje identitete Korejcev in pridobitev čim večjega števila vojakov. Za širjenje svoje nove politike je japonska vlada potrebovala vplivne posameznike, ki bi jo promovirali na Japonskem in v Koreji. Tako so izbrali Yi Gwang-suja, prominentnega korejskega pisatelja in novinarja. Yi Gwang-su je bil tudi korejski nacionalist, ki je večino svojega življenja posvetil gibanju za neodvisnost Koreje, zato je bila njegova kolaboracija z Japonsko nekaj nepredvidljivega. Cilj diplomske naloge je prikazati na kakšen način je Japonska izvajala svojo kolonizacijsko politiko v Koreji in kako je to vplivalo na korejski narod. Drugi cilj je prikazati, kako je modernizacija vplivala na razvoj korejske in japonske književnosti. Zadnji cilj je prikazati, zakaj in kako je prišlo do Yi Gwang-sujeve kolaboracije z Japonsko, skozi analizo njegovega življenja in del.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:naisen ittai, kōminka, japonska okupacija Koreje, projaponsko, književnost, Yi Gwang-su
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Leto izida:2020
PID:20.500.12556/RUL-120204 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:17.09.2020
Število ogledov:728
Število prenosov:166
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Pro-Japanese Activities and Nationalism of the Korean Intellectual Yi Gwang-su through his Life and Works
Izvleček:
The period of Korea under Japanese rule also marks the beginnings of the Japanese colonial policy, which was one of the effects of Japanese modernization. The goal of Japan was to ensure national security, which meant it also wanted to extend its hegemony into foreign land. For Japan, Korea’s location was a strategical advantage, which brought upon the annexation of Korea in 1910. In the beginning, the colonial policy in Korea was centered upon its industrialization. However, due to the dominance of militarists in the Japanese government, who wanted to procure more military force to accommodate their expansionist drive, the colonization policy in Korea turned into a cruel policy of assimilation in 1937 aimed at eradicating the identity of Koreans and at their military mobilization. To promulgate their new policy, the Japanese government needed influential individuals who would promote it in Japan and Korea. For this, one person they chose was Yi Gwang-su, a prominent Korean writer and journalist. Yi Gwang-su was also a Korean nationalist who dedicated most of his life fighting for Korean independence, which made his collaboration with Japan that much more unpredictable. The goal of this paper is to explain how Japan implemented its colonial policy in Korea, and how this affected the Korean people. In addition, the aim is to show how modernization has influenced the development of Korean and Japanese literature. Lastly, the goal is also to show why and how Yi Gwang-su's collaboration came to be through analysis of his life and works.

Ključne besede:naisen ittai, kōminka, Korea under Japanese rule, pro-Japanese, literature, Yi Gwang-su

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj