izpis_h1_title_alt

Arhaičnost manjšinske politike v LR Kitajski: Ali je čas za spremembe? (Analiza manjšinske politike od ustanovitve LR Kitajske do konca tisočletja ter vpliv prikrite asimilacije na ljudsvo Kucong)
ID Behek, Nina (Avtor), ID Saje, Mitja (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Veselič, Maja (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (3,90 MB)
MD5: 43876D9DABB7A5A3D4989F01F9313275

Izvleček
Nobenega dvoma ni, da se Ljudska Republika Kitajska zunanjemu svetu predstavlja kot unitarna večetnična država, ki jo sestavlja 56 etničnih manjšin. Ker hansko prebivalstvo predstavlja več kot 90 odstotkov vsega prebivalstva, je s tem postavljeno v vlogo večine, druge etnične skupine pa se imenujejo etnične manjšine. Člani manjšinskih skupnosti uživajo posebne ugodnosti pri zaposlovanju javnih uslužbencev, vpisa na univerzo in načrtovanja družine.. Pogoj za takšno uživanje privilegijev je priznanje manjšine in ob tem se pojavlja vprašanje, »kdo, v kitajskem kontekstu, potemtakem lahko zahteva te pravice?«. Status določenih etničnih skupin je bil opredeljen in dodeljen v 30 let trajajočem projektu, od leta 1950 pa tam nekje do 1980, in se je imenoval Projekt etnične identifikacije. Ljudstvo Kucong je dvakrat v zadnjih 50. letih izgubilo svojo primarno identiteto, prvič z uvrstitvijo v priznano manjšino Lahu, in drugič z asimilacijo v Han kitajsko družbo na podlagi uvajanja jezikovne in razvojne politike. S prvo so se sprijaznili ter pozabili na to, da so bili prikrajšani in zatirani. Druge se ne zavedajo. Ne še. S primerom ljudstva Kucong se ugotavlja, da je potrebna jasna in eksplicitna opredelitev ali identifikacija manjšin, ki bi veljala za vse etnične skupine brez izjeme, skozi katero bi se lahko posamezniki identificirali kot del določene narodnostne manjšine in bili kot taki sprejeti in spoštovani.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:etnične manjšine, narod, asimilacija, integracija, projekt etnične identifikacije, ljudstvo Kucong
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Leto izida:2020
PID:20.500.12556/RUL-118591 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:28.08.2020
Število ogledov:723
Število prenosov:107
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The archaic nature of minority politics in PR China: Is it time to implement changes? (The analysis of minority politics from the foundation of the PR China to the end of the millennium, and the impact of hidden assimilation on Kucong people)
Izvleček:
There is no doubt that the People’s Republic of China presents itself to the outside world as a unitary multi-ethnic state, composed of 56 ethnic minorities. As the Han population represents more than 90 percent of the total population, it is thus placed in the role of the majority, and other ethnic groups are called ethnic minorities. Members of minority communities enjoy special benefits in recruiting civil servants, enrolling in university and planning a family. The status of certain ethnic groups was defined and assigned in a 30-year (1950 to 1980) project called Ethnic Identification Project. Twice in the last 50 years, the Kucong people have lost their primary identity, first by joining the recognized Lahu minority, and second by assimilating into Han society through introduction of language and development policies. They came to terms with the old and forgot that they had been deprived and oppressed. The example of the Kucong people shows that a clear and explicit definition or identification of minorities is needed, which would apply to all ethnic groups without exception, through which individuals could identify as part of a particular ethnic minority and be accepted and respected as such.

Ključne besede:ethnic minorities, nation, assimilation, integration, ethnic identification project, Kucong people

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj