izpis_h1_title_alt

Poškodbe sestoja po sečnji in spravilu lesa s kombiniranim strojem HSM 805F v iglastih sestojih : diplomsko delo - visokošolski strokovni študij - 1. stopnja
ID Bižal, Blaž (Avtor), ID Marenče, Jurij (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Košir, Boštjan (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (377,01 KB)
MD5: E14B3F47D8BD10B0ECF619D8CE652F47

Izvleček
Cilj in namen diplomske naloge sta bila ugotoviti poškodbe sestoja, ki se pojavijo pri mehanizirani sečnji in spravilu lesa s strojem HSM 805F v iglastih sestojih. Raziskavo smo izvajali na dveh objektih v GGE Mislinja. Za pridobivanje lesa ter ugotavljanje poškodovanosti sestoja smo uporabili različni tehnologiji in metodi. Na objektu 1 je potekala sečnja kratkega lesa, za ugotavljanje poškodovanosti sestoja smo uporabili metodo krožnih ploskev, na objektu 2 pa je potekala sečnja dolgega lesa, za ugotavljanje poškodovanosti sestoja pa smo uporabili metodo popolnega popisa. Pri ugotavljanju poškodovanosti sestoja smo bili pozorni na lokacijo, starost, velikost, število poškodb in pas sečnje. Na obeh objektih smo ugotovili, da so poškodbe, ki so bile na več kot 200 cm2 površine, prisotne v največji meri. Prav tako smo na obeh objektih ugotovili največji delež poškodovanosti debla drevesa. Zanimal nas je tudi delež poškodovanosti sestoja po opravljeni sečnji in spravilu lesa. Ugotovili smo, da je poškodovanost sestoja večja na objektu 2, pri katerem smo uporabili tehnologijo dolgega lesa. Delež poškodovanosti sestoja je v obeh objektih (33 %, 45 %) nekoliko večji od povprečja v Sloveniji, ki je približno 25 %.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:poškodbe sestojev, tehnologija kratkega lesa, tehnologija dolgega lesa, kombinirani stroji za sečnjo
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:BF - Biotehniška fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[B. Bižal]
Leto izida:2014
Št. strani:VII, 39 str.
PID:20.500.12556/RUL-115087 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:630*461:630*36:630*174.7(043.2)=163.6
COBISS.SI-ID:3881638 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:11.04.2020
Število ogledov:1093
Število prenosov:149
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The damage to stands after logging and wood treatment with the HSM 805F forestry combined machine in coniferous stand
Izvleček:
The aim and purpose of the thesis is to ascertain the damage to stands which occur in mechanised logging and wood harvesting with the HSM 805F machine in coniferous stands. The research is performed in two works of the forest management unit Mislinja. For the acquisition of wood and the ascertainment of the damage done to stands two different technologies and methods are used. In the works 1 shortwood logging is performed where the method of circular/round faces is used in order to assess the damage to stands, while in the works 2 the longwood logging with the method of the complete inventory is used in order to establish the damage to stands. In detecting the damage to stands the location, age, size, and the amount of damage in logging are focused on. It has been ascertained that in both works the damage that represented over 200 cm2 of surface is most present. In addition, both works have shown the highest rate of damage to the tree trunk. The thesis also includes its focus on the rate of damage to stands after wood logging and harvesting. The conclusion is that the damage to stands in works 2 where the technology of longwood is used is higher than in works 1. In addition, the research shows the share of damage to stands in both works (that is 33% and 45% respectively) is somewhat higher than its average in Slovenia, which amonuts to around 25%.


Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj