Lastnosti tropske cirkulacije, povezane s konvekcijo, vplivajo na variabilnost cirkulacije izven tropov preko različnih povezav na daljavo. V tej disertaciji se ukvarjam z značilnostmi nekaterih takšnih povezav. Novost uporabljene metodologije je, da omogoča analizo Rossbyjevih in inercijsko težnostnih valov v modalnem prostoru, v odvisnosti od prostorske skale. Omenjeni valovi so lastne rešitve lineariziranih osnovnih gibalnih enačb, imenujemo se normalni načini gibanj. Njihove horizontalne strukture opisujejo Houghovi harmoniki. Normalni načini gibanj (NMF) so poznani že dolgo, pred kratkim pa so bili uporabiljeni tudi za validacijo variabilnosti klimatskih modelov in modelov za numerično napovedovanje vremena. Glavni poudarek te disertacije je na kvantifikaciji globalnega odziva Rossbyjevih in IG valov na anomalije v tropske diabatnem gretju, podobne različnim fazam Madden-Julianove oscilacije (MJO).
Numerične simulacije v tej disertaciji so narejene z modelom ICTP AGCM (SPEEDY). V primerjavi z modernimi klimatskimi modeli in modeli za napovedovanje vremena na visoki ločljivosti je SPEEDY poenostavljen, a še vedno je sposoben reproducirati vzorce kratkoročne in povprečne klimatološke cirkulacije na velikih prostorskih skalah. V primerjavi z reanalizo ERA-20C, je SPEEDY sposoben simulirati porazdelitev energije in časovne variabilnosti med zonalne in meridionalne načine, med zonalno povprečje in valove ter med Rossbyjevo in IG komponento cirkulacije. Na vremenskih časovnih skalah nezanesljivosti v SPEEDYju rastejo na podobnih časovnih skalah kot v modelih za numerično napovedovanje vremena. SPEEDY je tudi sposoben generirati modelske nezanesljivosti v Rossbyjevih in IG načinih, na primernih geografskih območjih in na primernih časovnih skalah. Zaradi tega je SPEEDY primeren za študije globalnega odziva na anomalije tropskega diabatna gretja.
Narejeni so bili štirje ansambli simulacij z anomalijami podobnimi MJO, v 100 zimah z različnimi vremenskimi pogoji. Dva ansambla sta imela dodano anomalijo v obliki dipola (gretje in hlajenje) in dva v obliki monopola (gretje ali hlajenje). Takšne perturbacije simulirajo različne faze MJO. Anomalije so bile dodane na tendence temperature, vsebujejo pa povratne zanke iz modelskih shem za konvekcijo in kondenzacijo na velikih prostorskih skalah.
Rezultati kažejo, da realistična formulacija motenj v diabatnem gretju, z upoštevanimi povratnimi zankami zaradi vlažnih procesov, ne daje bistveno drugačnih rezultatov kot jih dajo modeli brez vlage z dodanimi perturbacijami v temperaturi, kakršni so bili pogosto uporabljeni v podobnih študijah. Odziv cirkulacije je večinoma pogojen s pozitivno anomalijo v gretju, vendar meddelovanje obeh polov (pozitivne in negativne anomalije) v dipolu lokalizira odziv v tropih in vpliva na obliko in orientacijo Rossbyjevih valov, ki se širijo iz subtropskih območij. Kratkoročni odziv se projicira predvsem na IG načine, še posebej na Kelvinov val. V srednjeročnem odzivu dominirajo Rossbyjevi načini, Rossbyjevi načini z meridionalnim indeksom večjim od 1 (Rossbyjevi načini n>1) prispevajo več kot 50 % variance k Rossbyjevemu delu odziva. Največji prispevek k varianci Rossbyjevih valov prispeva Rossbyjev način n=1, ne glede na časovno skalo odziva.
Na koncu so bili dodatno narejeni se poskusi z odstranitvijo visokih gorovij severne poloble, za študijo vpliva orografije na razširjanje odziva na severni polobli izven tropov. Statistično značilen vpliv je majhen.
|