izpis_h1_title_alt

Vloga delovnega spomina in vrst nalog slušnega razumevanja v angleščini pri slovenskih šestošolcih
ID Gačnik, Jan (Avtor), ID Pižorn, Karmen (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Košak Babuder, Milena (Komentor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/5898/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
V magistrskem delu smo raziskovali, ali je delovni spomin v maternem in tujem jeziku povezan z dosežki učencev pri slušnem razumevanju v tujem jeziku, ali se pojavljajo razlike v dosežkih učencev z boljšim in učencev s slabšim delovnim spominom v maternem in tujem jeziku pri slušnem razumevanju v tujem jeziku ter ali vrsta naloge slušnega razumevanja v tujem jeziku vpliva na dosežke učencev. V teoretičnem delu opredelimo slušno razumevanje kot aktivni proces, na katerega vpliva več dejavnikov, in na kaj moramo biti pozorni pri ocenjevanju. Prav tako se osredinimo na strukturo spomina in vpliv delovnega spomina pri učenju tujega jezika. Na koncu pogledamo tudi vpliv vrste naloge na reševanje slušnega razumevanja v tujem jeziku. V raziskavi smo s pomočjo testov delovnega spomina, kratkoročnega spomina in preizkusov znanja slušnega razumevanja raziskovali vpliv delovnega spomina in vrst nalog na dosežke učencev pri slušnem razumevanju v tujem jeziku. Med delovnim spominom v maternem jeziku in dosežki na preizkusu znanja slušnega razumevanja v angleščini kot tujem jeziku je bila zaznana pozitivna povezava, a ni bila statistično pomembna. Možen vzrok za to bi bil lahko, da delovni spomin v maternem jeziku le posredno vpliva na delovni spomin v tujem jeziku in da učenci lažje pomnijo besede, če imajo bolj razvit delovni spomin v maternem jeziku. Raziskava je pokazala, da med delovnim spominom v angleščini kot tujem jeziku in dosežki na preizkusu znanja slušnega razumevanja v angleščini kot tujem jeziku obstaja pozitivna statistično pomembna povezanost. Med učenci z boljšim in učenci s slabšim delovnim spominom v angleščini kot tujem jeziku se je pokazala statistično pomembna razlika. Učenci z boljšim delovnim spominom v tujem jeziku (angleščini) so v povprečju dosegli večje število točk pri slušnih nalogah izbirnega tipa in nalogah dopolnjevanja besedila z naborom besed. Med učenci z boljšim in učenci s slabšim delovnim spominom v maternem jeziku (slovenščini) ni bilo prisotnih statistično pomembnih razlik pri reševanju slušnih nalog izbirnega tipa in nalog dopolnjevanja besedila z naborom besed. Rezultati so pokazali, da se dosežki učencev na merjenju slušnega razumevanja v angleščini kot tujem jeziku razlikujejo glede na vrsto naloge, ki meri slušno razumevanje. Učenci so pri nalogah izbirnega tipa dosegli večje število točk kot pri nalogah dopolnjevanja besedila z naborom besed. Na osnovi izsledkov raziskave bi bilo smiselno razmisliti, kako premostiti razlike med učenci z boljšim in učenci s slabšim delovnim spominom in kako vključiti v pouk različne vrste nalog slušnega razumevanja v angleščini kot tujem jeziku.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:angleščina
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2019
PID:20.500.12556/RUL-109466 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:12567881 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:05.09.2019
Število ogledov:870
Število prenosov:106
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The role of working memory and task types in English listening comprehension of Slovenian year 6 students
Izvleček:
In the master's thesis, we examined whether the working memory in mother and foreign tongue is related to students' achievements in listening comprehension in a foreign language or whether there are differences in students' achievements in listening comprehension in a foreign language with better and worse working memory in mother and foreign tongue, and whether the task type of listening comprehension in a foreign language has an impact on students' achievements. In the theoretical part, we define listening comprehension as an active process influenced by several factors and what needs to be considered when evaluating. We also focus on the structure of memory and the influence of working memory on learning a foreign language. Finally, we look at the impact of the task type on solving listening comprehension in a foreign language. Through the tests of working memory, short-term memory, and tests of listening comprehension, we examined the influence of working memory and task types on students' achievements of listening comprehension in a foreign language. A positive link was detected between the working memory in the mother tongue and the achievements in listening comprehension of English as a foreign language. However, it was not statistically significant. A possible reason for this could be that working memory in the mother tongue affects working memory in a foreign language only indirectly and that students can more easily memorize words if they have a more developed working memory in their mother tongue. The research has shown that there is a positive statistically important connection between a working memory in English as a foreign language and the achievements in the listening comprehension tests of English as a foreign language. A statistically significant difference emerged among students with better and students with worse working memory in English as a foreign language. Students with better working memory in a foreign language (English) averaged more points in listening tasks of multiple-choice and banked-gap fill. There were no statistically significant differences between students with better and students with worse working memory in their mother tongue when solving listening tasks of the multiple-choice and banked gap-fill. The results showed that students’ achievements in measuring listening comprehension in English as a foreign language differ depending on the task type that measures listening comprehension. Students achieved a higher number of points in multiple-choice tasks than in banked gap-fill tasks. Based on the findings of the research, it would be wise to consider how to overcome the differences between students with better and students with worse working memory and how to integrate different task types of listening comprehension in English as a foreign language into practice.

Ključne besede:English

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj