Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Repozitorij Univerze v Ljubljani
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Podrobno
VZROKI ZA RADIKALIZACIJO ISLAMA V BOSNI IN HERCEGOVINI
ID
VIDAKOVIĆ, TAMARA
(
Avtor
),
ID
Durnik, Mitja
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(647,19 KB)
MD5: 5B9AFC47A856BDDD40F8E434986446D0
Galerija slik
Izvleček
Diplomsko delo obravnava vzroke za radikalizacijo islama v Bosni in Hercegovini (BiH), ki je danes večetnična in večverska država in se je v letih med 1992 in 1995 spopadala z eno najbolj krvavih vojn v Evropi po drugi svetovni vojni. BiH je še danes v primerjavi s sosednjimi državami gospodarsko slabše razvita, kar ustvarja trenja med različnimi skupinami. Namen diplomskega dela je predvsem predstaviti in opisati islam v BiH in dogajanje v Islamski skupnosti na območju BiH po vojni ter poiskati vzroke za morebitne pojave ekstremizma v slabem gospodarsko-političnem stanju države po vojni. Med pisanjem diplomskega dela, raziskovanjem in pridobivanjem podatkov sem prišla do zaključka, da so ekstremne veje islama v BiH prisotne, vendar so trenutno omejene zgolj na marginalne skupine in posameznike. V državi obstaja tudi manjša skupina vahabistov, ki so znani po ekstremnih prepričanjih. Zaradi slabih gospodarskih razmer pa obstaja dodatna nevarnost, da bi se ekstremizem v BiH razširil tudi zaradi zadnjega razpada Islamske države na območju Sirije in Iraka. Za Islamsko državo se je namreč borilo več sto državljanov BiH, ki se bodo po njenem razpadu vrnili domov. Njihov doprinos k prihodnjemu ekstremizmu v BiH je tako nemogoče napovedati.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
BiH
,
islam
,
radikalizacija
,
terorizem
,
vahabizem
Vrsta gradiva:
Diplomsko delo/naloga
Organizacija:
FU - Fakulteta za upravo
Leto izida:
2019
PID:
20.500.12556/RUL-109240
Datum objave v RUL:
28.08.2019
Število ogledov:
1117
Število prenosov:
252
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
VIDAKOVIĆ, TAMARA, 2019,
VZROKI ZA RADIKALIZACIJO ISLAMA V BOSNI IN HERCEGOVINI
[na spletu]. Diplomsko delo. [Dostopano 26 april 2025]. Pridobljeno s: https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=109240
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
THE CAUSES OF THE RADICALIZATION OF ISLAM IN BOSNIA AND HERZEGOVINA
Izvleček:
This work deals with the causes of the radicalization of Islam in Bosnia and Herzegovina, which today is a multiethnic and multireligious state. Between 1992 and 1995 BiH faced one of the bloodiest wars in Europe after the Second World War. Moreover, BiH is still less developed economically than neighboring countries which creates friction between different ethnic groups. The purpose of this work is primarily to present and describe Islam in BiH and the events in the Islamic community in the territory of BiH, as well as to find the causes for possible phenomena of extremism in the bad economic and political state of the country after the war. While writing the diploma work, researching and obtaining data, it can be concluded that indeed the extreme branches of Islam in BiH are present, but are currently limited to marginalized groups and individuals. Also, there is a small group of Wahhabists and some former members of mujahideen in the country, known for their extreme beliefs. Due to poor economic conditions, there is an additional danger that extremism in BiH will spread because of the recent disintegration of the Islamic state in Syria and Iraq. Hundreds of citizens of BiH have been fighting for the Islamic state and will probably return home after its disintegration. Their contribution to future extremism in BiH is therefore impossible to predict.
Ključne besede:
BiH
,
islam
,
radicalization
,
terrorism
,
Wahhabism
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Okoljski vplivi različnih scenarijev proizvodnje električne energije v Sloveniji
Okoljski vpliv proizvodnje vodika z elektrolizo in različnimi viri električne energije
Obnovljivi viri energije in njihov vpliv na okolje v Sloveniji
Life-cycle assessment of hydrogen technologies with the focus on EU critical raw materials and end-of-life strategies
Napredna metodologija za vrednotenje okoljskih vplivov prenove stavb v celotni življenjski dobi
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Life cycle assessment (ISO 14040, ISO 14044)
ǂA ǂlife cycle assessment of food supply chains
Analiza okoljskih vplivov proizvodnje toaletnega papirja iz različnih vrst surovinskih materialov
Vrednotenje okoljskih vplivov proizvodnje papirja skladno s standardom ISO 14025 v papirnici v Bío Bío regiji v Čilu
Analiza okoljskih vplivov proizvodnje piva iz vidika celotnega življenjskega cikla
Nazaj