izpis_h1_title_alt

Vrtec na prostem
ID Malovrh, Klara (Avtor), ID Devjak, Tatjana (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Berčnik, Sanja (Komentor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/5816/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Tema diplomskega dela so vrtci na prostem. Diplomsko delo je teoretično in je obogateno z intervjuji treh oseb z različnih ravni vzgoje in izobraževanja. V prvem delu sem predstavila zgodovino pedagogike na prostem in pojavitev prvih vrtcev in šol na prostem. Ugotovila sem, da ljudje že od nekdaj vidijo naravo kot pomemben vir otrokovih informacij. V nadaljevanju sem opredelila pojmovanje pedagogike na prostem in razložila, zakaj je ta izraz bolj primeren kot besedna zveza gozdna pedagogika. Predstavila sem značilnosti vrtcev na prostem, njihove prednosti in vlogo strokovnih delavcev na prostem. Ključna metoda vzgoje in izobraževanja na prostem je igra, kot spontana in sproščujoča dejavnost za katero je otrok notranje motiviran. Da pa otrok v polnosti izpolnjuje svoj potencial, mora biti prostor in čas igre fleksibilen in mu mora omogočati ustvarjalnost. V naslednjem delu sem pisala o vrtcih na prostem po svetu. Pri tem sem izpostavila Skandinavijo, kjer so se vrtci in šole na prostem prvič pojavile in je sistem vzgoje in izobraževanja na prostem del državnih kurikulumov. Nato sem opisala vrtce na prostem v Združenem kraljestvu. Tam poteka veliko izobraževanj za strokovne delavce na prostem. Izpostavila sem tudi Nemčijo, saj je vodilna v formalni urejenosti vrtcev na prostem. V nadaljevanju sem pisala o vrtcih na prostem v Sloveniji. Najprej sem predstavila programe pedagogike na prostem, ki že sedaj potekajo pri nas. Izpostavila sem, da vrtci na prostem pri nas še nimajo prostora, saj jih ovira zakonodaja. Pregledala sem slovensko zakonodajo in sem kritično osredinila na zaposlene v vrtcu na prostem, opremo vrtcev na prostem in financiranje zasebnih vrtcev. Vse sem obogatila z intervjuji z osebo z Zavoda za naravno učenje Samorog, z osebo zaposleno na Zavodu za šolstvo in z vzgojiteljico v javnem vrtcu.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:predšolska vzgoja
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2019
PID:20.500.12556/RUL-108425 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:12495689 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:17.07.2019
Število ogledov:998
Število prenosov:245
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Nature kindergarten
Izvleček:
The topic of my diploma thesis is outdoor kindergarten. The thesis is mainly theoretical and is enriched with the interviews of three people working on different levels of education. In the first part of my work I presented the history of outdoor pedagogy and the emergence of first kindergartens and schools in the open air. I have found that people have always seen nature as an important source of information for children. Next, I defined the notion of outdoor pedagogy and explained why this term is more appropriate than the phrase forest pedagogy. I presented the characteristics of the outdoor kindergartens, their advantages and the role of pedagogues in the open air. The key method of outdoor education is playing, as a spontaneous and relaxing activity for which children are internally motivated. For a child to fulfill his potential, the space and time of the play must be flexible and must enable creativity. In the next section, I wrote about outdoor kindergartens around the world. In doing so, I pointed out Scandinavia, where outdoor kindergartens and schools began, and the outdoor education system is part of every educational curriculum. Next, I described outdoor kindergartens in the United Kingdom. They have numerous educational programs for outdoor educators. In my thesis I also described outdoor education in Germany, a leading country in formal arrangement of the outdoor kindergartens. I also wrote about outdoor kindergartens in Slovenia. First, I introduced outdoor education programs that are allready taking place in our country. I pointed out that outdoor kindergartens do not have room in Slovenia yet, because they are hampered by legislation. I reviewed Slovenian legislation and I focused critically on the legalisation of outdoor educatiors, outdoor place and equipment, and the financing of private kindergartens. I enriched my thesis with interviews with a person from the Institute for Natural Learning of the Samorog, with a person employed at the Institute of Education and with a teacher in a public kindergarten.

Ključne besede:pre-school education

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj